Co się stało z wieżą oleskiego ratusza? [OPOLSKIE NA OKRĄGŁO]

Czytaj dalej
Sławomir Draguła

Co się stało z wieżą oleskiego ratusza? [OPOLSKIE NA OKRĄGŁO]

Sławomir Draguła

Podczas wakacyjnych wycieczek samochodowych po regionie odwiedzimy wszystkie miasta powiatowe Opolszczyzny i przedstawimy historię miejskich rynków.

Pierwszy oleski ratusz - z drewna - został wybudowany przed wiekami na środku Rynku, prawdopodobnie w miejscu, gdzie teraz stoi kolumna maryjna. Budowlę wielokrotnie trawiły pożary.

Po kolejnym pożarze, podczas wojny trzydziestoletniej, wybudowano nowy, tym razem murowany ratusz. Nie powstał on już jednak na środku głównego placu miasta, a w jego południowo-wschodniej pierzei, tam gdzie stoi dziś.

Na jego wieży umieszczono zegar i tzw. „dzwon grzeszników", używany podczas wymierzania kar skazańcom. Przed ratuszem postawiono natomiast pręgierz, który w 1687 roku zniszczyło uderzenie pioruna.

Przed 1945 rokiem budowla posiadała wieżą zegarową, jednak podczas odbudowy z wojennych zniszczeń, zrezygnowano z jej odbudowy.

Opolskie na okrągło - Olesno #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Tu podaj tekst alternatywny

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.