Co piąty tegoroczny absolwent szkoły średniej na Opolszczyźnie nie zdał matury. Są ostateczne wyniki egzaminów

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Co piąty tegoroczny absolwent szkoły średniej na Opolszczyźnie nie zdał matury. Są ostateczne wyniki egzaminów

Iwona Kłopocka-Marcjasz

80 procent tegorocznych absolwentów liceów i techników na Opolszczyźnie ostatecznie zdało egzamin maturalny. Co piąty z maturą sobie nie poradził, mimo poprawki. To gorszy wynik, niż średnia krajowa.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała pełną informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2021 roku.

W całym kraju maturę zdało 83 procent absolwentów, w tym 87 procent z liceów ogólnokształcących i 75 procent z techników.

W województwie opolskim z egzaminami poradziło sobie 80 procent zdających, w tym 85 procent w ogólniakach i 74,5 procent w technikach. Po majowej maturze te wyniki były u nas znacznie słabsze: 72,9 procent zdało, w tym 80,4 procent w ogólniakach i 64,5 procent w technikach.

Język polski ostatecznie zdało 93 procent Opolan (w kraju 95 procent). Zdecydowanie gorzej poszło opolskim maturzystom z matematyką. Tu bardzo wyraźnie odstajemy od średniej krajowej. Ostatecznie zdało matematykę 76 procent Opolan, podczas gdy średnio w kraju z tym egzaminem poradziło sobie 84 procent zdających. Zdawalność matematyki w liceach ogólnokształcących jest u nas niższa o 5 punktów procentowych, a w technikach aż o 9 punktów procentowych.

Język angielski zdało 94 procent opolskich maturzystów, podobnie jak średnia w kraju. Naszym lepiej poszło z języka niemieckiego - u nas zdało 90 procent maturzystów, a średnio w Polsce 87 procent.

Na Opolszczyźnie tegoroczna matura wypadła też wyraźnie słabiej, niż ta sprzed pandemii. W 2019 roku maturę ostatecznie zdało 87 procent absolwentów. Przed rokiem sukces odniosło 80,6 procent zdających, a więc podobnie, jak teraz.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej egzaminu maturalnego w terminie głównym i w terminie dodatkowym w 2021 roku przystąpiło 6 177 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Maturę poprawkową w sierpniu zdawało 955 osób, które w maju oblały tylko jeden przedmiot.

Tegoroczna matura w związku z długotrwały nauczaniem zdalnym, spowodowanym COVID-19, była uproszczona. Maturzyści nie musieli zdawać egzaminów ustnych, ani przystępować do egzaminu pisemnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.