Co piąta polska para ma problemy z poczęciem dziecka

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Co piąta polska para ma problemy z poczęciem dziecka

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W opolskim szpitalu przy Reymonta od niedawna działa jedyny w regionie bezpłatny ośrodek diagnostyki niepłodności. Z 40 zbadanych tu par, które dotąd bezskutecznie starały się o dziecko, kilka jest już przy nadziei.

Pod koniec ubiegłego roku opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, jako jeden z 16 certyfikowanych ośrodków w kraju, rozpoczęło realizację ministerialnego Programu ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce. - Do tej pory nie było żadnego bezpłatnego ośrodka w Polsce, gdzie pary pragnące dziecka mogły się zgłosić po pomoc. Kobiety, owszem, chodziły do ginekologa, biegały też do innych specjalistów, ale dla partnera nie było żadnej oferty. Teraz w naszym szpitalu kompleksową opieką otaczamy pary - mówi dr Damian Ziętek z CGPiN.

Z pomocy ośrodka mogą korzystać pary - zarówno małżeńskie, jak i partnerskie - które nie mają dzieci, nigdy wcześniej nie były diagnozowane w kierunku niepłodności, a o dziecko starają się przynajmniej przez ostatnich 12 miesięcy.

- To wynika z definicji niepłodności w rozumieniu Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli para regularnie (2-3 razy w tygodniu) współżyła bez zabezpieczenia i w ciągu 12 miesięcy nie doszło do ciąży, traktujemy to jako niepłodność - mówi dr Ziętek. - Zapraszamy takie pary do nas. Nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zadzwonić (77 454 54 01 w. 701) i umówić się na wizytę.

 • Mężczyźni uważają, że skoro są sprawni seksualnie, to parametry ich nasienia nie mają znaczenia.
 • Bardzo się mylą!

 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.