Co Opolszczyźnie daje „500 plus”

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Edyta Hanszke

Co Opolszczyźnie daje „500 plus”

Edyta Hanszke

Na Opolszczyźnie w 2016 roku urodziło się więcej dzieci, ale też wzrosło bezrobocie wśród kobiet. Mniej opolskich rodzin korzysta z pomocy społecznej, m.in. z darmowych obiadów dla dzieci.

Niemal 63 tysiące wniosków o wypłatę świadczenia na dzieci w ramach Programu „Rodzina 500 plus” złożyli do końca listopada 2016 Opolanie (program wszedł w życie w kwietniu). Urzędnicy wydali dotychczas ponad 56,4 tys. decyzji, przyznających pieniądze dla niemal 50,3 tys. rodzin.

Z budżetu państwa wypłacono im do tej pory ponad 300,4 mln zł. Kolejne 5 mln zł przekazano w formie dodatku wychowawczego na opolskie dzieci przebywające w rodzinach zastępczych.

- Za nami 9 miesięcy funkcjonowania programu i z całą stanowczością możemy stwierdzić, że poprawiła się jakość życia ponad 50 tysięcy rodzin w województwie opolskim, w których wychowuje się blisko 100 tysięcy dzieci - podsumowuje Dorota Rutkowska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

W regionie przybywa dzieci. Według danych NFZ w Opolu od stycznia do listopada 2016 urodziło się ich 7766, podczas gdy przed rokiem 7504.

Z informacji przekazywanych wojewodzie przez gminy wynika, że pieniądze te najczęściej przeznaczane są na odzież, obuwie, wakacyjne wyjazdy i edukację dzieci. Samorządy notują też mniejsze zainteresowanie korzystaniem z dożywiania w szkołach czy pobieraniem paczek żywnościowych. W porównaniu z tymi samymi okresami 2014 i 2015 r. spadła kwota świadczeń wypłacanych jako zasiłki celowe, w tym przeznaczonych głównie na zaspokojenie potrzeb związanych z ubraniem i wyżywieniem. Dorota Rutkowska przypomina, że krytycy programu wskazywali, iż dorośli będą źle gospodarować pieniędzmi, tymczasem na Opolszczyźnie tylko 9 rodzinom zamieniono pomoc finansową na rzeczową.

W ocenie przedstawicieli rządu w regionie program nie wpłynął też na wzrost bezrobocia. Ze statystyk wynika jednak, że odsetek rejestrujących się w opolskich urzędach pracy kobiet jest wyższy rok do roku, choć bezrobocie maleje. Np. w listopadzie 2016 kobiety stanowiły 56,4 proc. wśród bezrobotnych, podczas gdy przed rokiem - 55 proc., a stopa bezrobocia rok do roku spadła o 1 proc. - do 8,7 proc.

Rok do roku w regionie przybywa dzieci. Według danych NFZ w Opolu od stycznia do listopada 2016 urodziło się ich 7766, podczas gdy przed rokiem 7504. W placówce Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zanotowano spadek liczby adopcji, szczególnie najmłodszych dzieci, tzw. pieluchowych. W ośrodku katolickim liczba adopcji rok do roku była podobna, ale wśród adoptowanych mniej było maluchów.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.