Co Opolszczyźnie daje „500 plus”

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Edyta Hanszke

Co Opolszczyźnie daje „500 plus”

Edyta Hanszke

Na Opolszczyźnie w 2016 roku urodziło się więcej dzieci, ale też wzrosło bezrobocie wśród kobiet. Mniej opolskich rodzin korzysta z pomocy społecznej, m.in. z darmowych obiadów dla dzieci.

Niemal 63 tysiące wniosków o wypłatę świadczenia na dzieci w ramach Programu „Rodzina 500 plus” złożyli do końca listopada 2016 Opolanie (program wszedł w życie w kwietniu). Urzędnicy wydali dotychczas ponad 56,4 tys. decyzji, przyznających pieniądze dla niemal 50,3 tys. rodzin.

Z budżetu państwa wypłacono im do tej pory ponad 300,4 mln zł. Kolejne 5 mln zł przekazano w formie dodatku wychowawczego na opolskie dzieci przebywające w rodzinach zastępczych.

- Za nami 9 miesięcy funkcjonowania programu i z całą stanowczością możemy stwierdzić, że poprawiła się jakość życia ponad 50 tysięcy rodzin w województwie opolskim, w których wychowuje się blisko 100 tysięcy dzieci - podsumowuje Dorota Rutkowska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

W regionie przybywa dzieci. Według danych NFZ w Opolu od stycznia do listopada 2016 urodziło się ich 7766, podczas gdy przed rokiem 7504.

Z informacji przekazywanych wojewodzie przez gminy wynika, że pieniądze te najczęściej przeznaczane są na odzież, obuwie, wakacyjne wyjazdy i edukację dzieci. Samorządy notują też mniejsze zainteresowanie korzystaniem z dożywiania w szkołach czy pobieraniem paczek żywnościowych. W porównaniu z tymi samymi okresami 2014 i 2015 r. spadła kwota świadczeń wypłacanych jako zasiłki celowe, w tym przeznaczonych głównie na zaspokojenie potrzeb związanych z ubraniem i wyżywieniem. Dorota Rutkowska przypomina, że krytycy programu wskazywali, iż dorośli będą źle gospodarować pieniędzmi, tymczasem na Opolszczyźnie tylko 9 rodzinom zamieniono pomoc finansową na rzeczową.

W ocenie przedstawicieli rządu w regionie program nie wpłynął też na wzrost bezrobocia. Ze statystyk wynika jednak, że odsetek rejestrujących się w opolskich urzędach pracy kobiet jest wyższy rok do roku, choć bezrobocie maleje. Np. w listopadzie 2016 kobiety stanowiły 56,4 proc. wśród bezrobotnych, podczas gdy przed rokiem - 55 proc., a stopa bezrobocia rok do roku spadła o 1 proc. - do 8,7 proc.

Rok do roku w regionie przybywa dzieci. Według danych NFZ w Opolu od stycznia do listopada 2016 urodziło się ich 7766, podczas gdy przed rokiem 7504. W placówce Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zanotowano spadek liczby adopcji, szczególnie najmłodszych dzieci, tzw. pieluchowych. W ośrodku katolickim liczba adopcji rok do roku była podobna, ale wśród adoptowanych mniej było maluchów.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.