Co drugi Opolanin chce szybciej iść na emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Tomasz Kapica

Co drugi Opolanin chce szybciej iść na emeryturę

Tomasz Kapica

Tak deklarują mieszkańcy regionu w rozmowach z doradcami z ZUS. Z ich usług skorzystało już ponad 4400 mieszkańców regionu.

Piotr Nienacki kończy w grudniu 65 lat. Długo się zastanawiał, czy skorzystać z możliwości pójścia na wcześniejsze świadczenie. Taką możliwość daje mu ustawa zmniejszająca wiek emerytalny dla mężczyzn z 67 do 65 lat, a dla kobiet z 65 do 60.

- Przedstawiono mi kwotę, jaką dostanę, jeśli odejdę na emeryturę już w tym roku i obliczono, ile bym mógł dostać, gdybym jeszcze popracował dwa lata. Różnica nie jest wcale taka duża, więc zdecydowałem się, że w grudniu idę na zasłużony odpoczynek - uznał Opolanin po rozmowie z doradcą.

210 tys. w całym kraju

Okazuje się, że doradcy emerytalni są oblegani w całym kraju. W lipcu odwiedziło ich 210 tysięcy osób. Na rozmowy chętnie przychodzą do nich także Opolanie, którzy za chwilę mogą zostać emerytami.

- W lipcu z usług doradców skorzystało na Opolszczyźnie 4413 osób - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim. - Obliczeń prognozowanej i symulowanej emerytury doradcy dokonali dla 3 296 klientów z całej Opolszczyzny.

19 doradców czeka

W Polsce pracuje w tej chwili 595 doradców, w województwie opolskim jest ich 19 - w oddziale w Opolu i w inspektoratach w Brzegu, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu, Prudniku, Brzegu, Nysie, Głubczycach i Kluczborku. Przyjmują klientów i liczą. Prognozowana emerytura na kalkulatorze to ta obliczona dla klienta na 1 października tego roku. Symulowana to ta, którą otrzymałby on pracując rok czy dwa lata dłużej. Sami doradcy mówią, że mniej więcej połowa ich rozmówców deklaruje przejście na emeryturę, gdy tylko nabędą uprawnienia. Podobnie jest w innych regionach.

- W związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego spodziewamy się zwiększonego wpływu wniosków o przyznanie świadczenia. Według naszego rozeznania może to dotyczyć około 8 tys. osób z naszego regionu - mówi Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. Ustawa obniżająca wiek wchodzi w życie 1 października 2017 r.

Do doradców w ZUS ustawiają się teraz kolejki

Petenci mają wiele pytań i wątpliwości. Pytają głównie o to, o ile wzrośnie ich potencjalna emerytura, jeśli zdecydują się pracować dłużej.

Każdy z 19 opolskich doradców emerytalnych ZUS przede wszystkim wyjaśnia przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość świadczenia. Dodatkowo wylicza w tzw. kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Czyli podpowiada, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych tak, by świadczenie było wyższe. Decyzję musi podjąć już sam zainteresowany.

Wątpliwości mają nauczyciele

O co petenci pytają najczęściej? Przede wszystkim chcą wiedzieć, na jakich zasadach ZUS będzie naliczać im wysokość emerytury od października. Pytają też, jakie dokumenty trzeba złożyć w inspektoracie i kiedy to zrobić. Wielu pyta również, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z emerytury z Karty Nauczyciela (tzn. do kiedy należy złożyć wniosek i spełnić warunek wymaganego stażu). Chcą się również dowiedzieć, w jakim miesiącu najlepiej składać wniosek o emeryturę, jeśli jest się nauczycielem.

- Po skorzystaniu z porad naszego doradcy prosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki tym ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych do wszystkich jednostek w całym kraju - wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS.

Z porady skorzystać mogą wszyscy chętni, nie tylko ci, którzy lada moment nabędą uprawnienia. Na pytanie, czy wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na decyzję o przejściu na emeryturę w kolejnych latach, twierdząco odpowiedziało już ponad 20 procent spośród wszystkich ankietowanych.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku będzie można zostawiać w ZUS już 1 września tego roku. Sami doradcy pracują od miesiąca.

Żeby skorzystać z ich usług, wystarczy na dyspenserze /biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

- Trzeba przyznać, że jest to zorganizowane bardzo profesjonalnie - mówi przyszły emeryt z Kędzierzyna-Koźla.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.