Co czwarta ciąża kończy się zabiegiem aborcji

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Barbara Piwek

Co czwarta ciąża kończy się zabiegiem aborcji

Barbara Piwek

Zgodnie z raportem WHO, opublikowanym w czasopiśmie medycznym „Lancet”, rocznie na całym świecie wykonuje się 56 mln aborcji.

Jak wynika z ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, aborcja jest powszechnym zjawiskiem. W krajach, w których oficjalnie jest zabroniona – nawet pod najsurowszym wymiarem kary, jak na przykład w Arabii Saudyjskiej – jest ona wciąż praktykowana. Zabiegowi poddają się kobiety w różnym wieku, z różnych klas społecznych i na całym świecie.

Statystyki przedstawione przez WHO pokazują, że w krajach rozwiniętych w grupie tysiąca kobiet w wieku 15–44 lata liczba zabiegów spadła z 46 do 27 w ciągu ostatnich 24 lat.

Tłumaczy się to rosnącą świadomością społeczną i łatwym dostępem do antykoncepcji. W większości krajów zachodnich aborcja jest legalna i przeprowadzana w sterylnych, szpitalnych warunkach.
Sytuacja dotycząca liczby zabiegów pozostaje bez zmian, jeżeli chodzi o kraje rozwijające się, gdzie dostęp do środków antykoncepcyjnych, a także do edukacji seksualnej jest bardzo utrudniony, m.in. ze względu na specyfikę kulturową i poziom zamożności mieszkańców. Aborcji dokonuje się tam także ze względów ekonomicznych.

WHO podaje, że w wyniku zabiegów, które zostały przeprowadzone w krajach rozwijających się w nieodpowiednich warunkach, szkody zdrowotne odniosło prawie 7 mln kobiet. Pomoc poaborcyjna obciąża budżet jednego państwa kwotą 232 mln dol. Liczba zgonów kobiet w wyniku nieodpowiednio przeprowadzonego zabiegu w krajach rozwijających się waha się między 22 a 44 tys. rocznie.

W wyniku powikłań najwięcej kobiet umiera w Afryce

– Wysokie liczby w naszym badaniu dotyczącym aborcji stanowią dowód na to, że istnieje potrzeba polepszenia i poszerzenia dostępu do antykoncepcji i edukacji –_podkreśla dr Bela Ganatra z WHO. Najwięcej aborcji dokonuje się w Ameryce Łacińskiej, gdzie do zabiegu dochodzi średnio w przypadku 1 na 3 ciąże.

W Polsce aborcja jest dozwolona m.in. w przypadku zagrożenia życia
Andrzej Banas W Polsce aborcja jest dozwolona m.in. w przypadku zagrożenia życia

Obecnie w Polsce trwa ostra dyskusja na temat aborcji. Środowiska prolife, wspierane przez Kościół, opowiadają się za jej całkowitym zakazem. Tymczasem w czwartek przeciwnicy tego pomysłu rozpoczęli zbiórkę podpisów dotyczących ustawy obywatelskiej liberalizującej prawo aborcyjne.

Barbara Piwek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.