Cmentarz Łyczakowski we Lwowie można odwiedzić on-line

Czytaj dalej
Fot. By Gryffindor - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6936163
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie można odwiedzić on-line

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Powstała strona internetowa zawierającą bazę danych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. To efekt wieloletniej inwentaryzacji oraz prac konserwatorskich jednego z najważniejszych europejskich cmentarzy.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest ważny dla wielu narodów tworzących niegdyś wielokulturową mozaikę dawnego Lwowa. Pochowani na nim ludzie odegrali ogromną rolę także w dziejach światowej nauki, kultury czy życia publicznego. Dlatego w ostatnich latach polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowało, prowadzone przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej, prace inwentaryzacyjne cmentarza. W szczególności inwentaryzowane były nagrobki sprzed 1945 roku.

Mimo, że prace inwentaryzacyjne ciągle trwają, zgromadzona baza zawiera już ponad 8 tysięcy rekordów. Będzie ona stale uzupełniana o wyniki kolejnych etapów inwentaryzacji. Obecnie baza nie zawiera danych dotyczących najstarszej części cmentarza, co związane jest z koniecznością pozyskania praw autorskich do wytworzonych wcześniej materiałów inwentaryzacyjnych. Dane te będą sukcesywnie uzupełniane.

W związku z prowadzonymi w ostatnich latach szeroko zakrojonymi pracami porządkowymi, prowadzonymi zarówno przez dyrekcję cmentarza, jak i przez polskie organizacje społeczne, odnalezionych zostało także kilkadziesiąt nieznanych wcześniej nagrobków, one również będą sukcesywnie dodawane do bazy.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.