Chorzy na raka ze strachu przed koronawirusem przerywają leczenie

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Chorzy na raka ze strachu przed koronawirusem przerywają leczenie

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W Opolskim Centrum Onkologii z powodu koronawirusa ubyły setki pacjentów w poradniach i na oddziałach, mimo że szpital cały czas działa. Lekarze apelują - nie czekajcie na koniec epidemii, bo rak nie poczeka.

Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii w całym kraju. Dla chorych na raka koronawirus jest śmiertelnym zagrożeniem, znacznie groźniejszym, niż dla zdrowych osób. Część pacjentów w obawie przed infekcją unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia.

Na opolskiej onkologii wykonanie świadczeń medycznych w pierwszym półroczu tego roku (w stosunku do I pierwszego półrocza 2019) spadło o 1,5 mln zł. Za tym wynikiem finansowym kryją się tysiące ludzi, którzy przestali się leczyć. W oddziałach szpitalnych liczba hospitalizacji spadła o 6 procent - to jest ponad 370 osób.

- Największy spadek hospitalizacji - o ponad 11 procent - odnotowaliśmy na oddziale chirurgii onkologicznej. To w dużej mierze dotyczy chorych na raka jelita grubego. Zniknęło nam wielu chorych, dla których czas to życie - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Do poradni ambulatoryjnych OCO nie przyszło ok. 12 procent pacjentów. Największy spadek wizyt odnotowano w poradni chorób piersi- o ponad 20 procent - co oznacza, że lekarza postanowiło unikać ponad 1900 kobiet (przy średniej miesięcznej 1400 przyjmowanych pacjentek).

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.