Chcesz dobrze zarabiać? To proste: zostań rzemieślnikiem
Alojzy Bardorz i Paweł Miozga chodzili do tej samej klasy w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Pierwszy wyuczył się na cieślę, drugi na stolarza. Pierwszy został mistrzem ciesielstwa i założył firmę, drugi po zawodówce skończył technikum, potem studia i został nauczycielem zawodu. Alojzy Bardorz jest dzisiaj starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Oleśnie, a Paweł Miozga kierownikiem biura cechu. Do oleskiego cechu należy już 158 zakładów, w ostatnim roku przybyło 12 nowych.
Cech rzemieślników w Oleśnie istnieje od 1584 roku. Do dzisiaj o tych źródłach przypominają stroje starszych ze śmiesznymi kryzami. Wiele cechów dzisiaj upada, a w Oleśnie rośnie w siłę. Jak to możliwe?
Paweł Miozga: - Bo można podkreślać średniowieczne tradycje, ale dzisiaj trzeba działać nowocześnie. Żeby rzemieślnicy chcieli zapisać się do cechu i płacić comiesięczną składkę, muszą znaleźć tutaj pełną obsługę.
Co konkretnie?
Paweł Miozga: - Od możliwości zdobycia uprawnień pedagogicznych, przez refundację szkolenia uczniów, pomoc w obsłudze i księgowej, aż do integracji: organizujemy wycieczki dla rzemieślników, niedawno byliśmy w Budapeszcie, zapraszamy Świętego Mikołaja do dzieci.
Alojzy Bardorz: - Powtarzam kolegom rzemieślnikom - nie możemy poprzestać na tym tylko, że wykonujemy zleconą robotę, kasujemy za to pieniądze i wracamy do domu. Musisz się pokazać, że jesteś rzemieślnikiem! Do 1998 roku przynależność do cechu była obowiązkowa. Teraz już nie jest, ale nadal warto należeć do cechu. Nie tylko dlatego, że dzięki temu można szkolić uczniów, ale by wspólnie promować zakłady rzemieślnicze. Wiele razy podsyłam moich klientów innym firmom z cechu, ponieważ uważam, że są godne polecenia. Trzeba się wspierać.
Paweł Miozga: - Często klienci szukający dobrej firmy dzwonią właśnie do naszego biura. Cech jest dla nich gwarancją jakości. Na naszej stronie internetowej zrobiliśmy spis członków cechu, żeby klienci łatwo mogli znaleźć bezpośredni kontakt do wybranych rzemieślników.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień