Leszek Kalinowski

Chcemy zmian w naszych pensjach

Chcemy zmian w naszych pensjach
Leszek Kalinowski

O inicjatywie obywatelskiej i zarobkach rozmawiamy z Bożeną Manią, prezesem okręgu lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Była pani na spotkaniu z wiceminister oświaty. Czego dotyczyły rozmowy?
Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na wiele nurtujących nas zagadnień, m.in. co dalej z gimnazjami.

No właśnie co?
Usłyszeliśmy, że w tej sprawie trwają konsultacje, które potrwają do czerwca.

ZNP zabierze głos?
Oczywiście, nie tylko w tej sprawie. Ministerstwo założyło na swojej stronie listę konsultantów - ekspertów. Można się na nią było wpisywać, więc skorzystaliśmy z tej okazji.

Czy znajdą się na niej także reprezentanci naszego regionu?
Na liście ekspertów ds. przedszkoli jest Jolanta Olszewska z Gubina, a ds. gimnazjów - Joanna Stachowiak z Jasienia. W sumie zgłosiło się aż 1.840 osób z całego kraju. Mamy nadzieję, że głosy przedstawicieli oświaty i nie tylko będą brane pod uwagę przed kolejnymi zmianami w edukacji.

Ale ZNP chce nie tylko wyrażać swoją opinie na propozycje rządu. Związek też proponuje zmiany w oświacie. Czego one miałyby dotyczyć?
Proponujemy projekt ustawy, na mocy której dotychczasowa subwencja oświatowa zostałaby zamieniona na dotację celową. Takie rozwiązanie zdejmie z samorządów ciężar finansowania wynagrodzeń nauczycielskich. W szerszej perspektywie zahamuje proces przekazywania publicznych, samorządowych szkół podmiotom zewnętrznym.

Chcemy zmian w naszych pensjach
fot. Mariusz Kapała Bożena Mania, prezes ZNP.

Dziś państwo przekazuje samorządom subwencję, która wystarcza na pokrycie 75-80 procent wynagrodzenia nauczycieli, resztę muszą dołożyć.
Chodzi o to, by nie musiały dokładać do pensji nauczycieli, ale pokrywały tylko koszty utrzymania i doposażania placówek oświatowych. Zależy nam na tym, by uprościć system wynagradzania pedagogów, bo dziś jest on za bardzo skomplikowany. Do pensji podstawowej doliczane są dodatki, a ich może być aż 16. Według ZNP propozycja wypłacania pensji w ramach dotacji celowej z budżetu da jasną odpowiedź na pytanie, kto w końcu odpowiada za wysokość nauczycielskich wynagrodzeń: dyrektor, samorząd czy minister edukacji. Dlatego związek inauguruje prace komitetu inicjatywy ustawodawczej ZNP. By doprowadzić do zmiany ustawy. Rozpoczynamy więc zbieranie podpisów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.