Chcę wiedzieć. Dżihad przeciw Rosji

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Marcin Mamoń

Chcę wiedzieć. Dżihad przeciw Rosji

Marcin Mamoń

Związany z Al-Kaidą jeden z użytkowników Twittera poinformował niedawno, że Achmed Zakajew - przywódca Czeczenów na emigracji zaproponował prezydentowi Ukrainy podpisanie umowy o współpracy wojskowej. Czeczeni mieliby oficjalnie dołączyć do ukraińskich żołnierzy walczących z Rosjanami. Oferta wywołała ożywioną dyskusję: Czy dołączenie ochotników islamskich do sił ukraińskich stanowi legalną formę dżihadu? Czy udzielanie pomocy niemuzułmanom nawet jeśli będzie to w interesie islamskiej ummy mieści się w regułach świętej wojny?

Kilka dni temu bojownicy Dżama´at Nusrat al-Islam wal Muslimin - grupy działającej pod szyldem Al-Kaidy w afrykańskim Mali ogłosili, że pojmali najemnika należącego do tzw. Grupy Wagnera. Dżihadyści piszą, że Rosjanin należał do sił kryminalnych, które wraz z siłami rządowymi zabiły w wiosce Mora setki bezbronnych i niewinnych ludzi. Chodzi o masakrę, gdzie zginąć miało nawet 400 Bogu ducha winnych wieśniaków. Co mogło się stać w zagubionej na Saharze wiosce, można próbować sobie wyobrazić mając w pamięci bestialstwo jakiego dopuścili się ostatnio rosyjscy żołnierze w ukraińskich Irpiniu i Buczy.

W 2017 r. do sieci trafiło nagranie, gdzie na zrujnowanej stacji benzynowej w Syrii, kilku umundurowanych mężczyzn bije więźnia młotem kowalskim. Oprawcy ścinają mu głowę a ręce odrąbują saperką. Zmasakrowane ciało wieszają za nogi, oblewają benzyną i podpalają. W tle słychać język rosyjski. Jednego ze zbrodniarzy zidentyfikowali dziennikarze moskiewskiej Nowej Gaziety. Okazał się nim b. policjant z obwodu Stawropolskiego. W ujawnionych dokumentach napisał, że dołączył do Wagnera w 2016 r., aby „chronić interesy Federacji Rosyjskiej za granicą”.

Od prawie dekady rośnie rosyjskie zaangażowanie militarne na świecie. Kreml nie eksportuje już sowieckich rewolucji, lecz “chroni interesy”. Bombarduje miasta na Ukrainie, wspiera krwawe dyktatury w Syrii, Sudanie, zaopatruje w broń i najemników rebeliantów w Libii, Republice Środkowo Afrykańskiej, nawet w Mozambiku. Wszędzie przynosi wojnę, chaos, morze krwi i zbrodni.

Dżihad wg koranicznej definicji oznacza wysiłki i starania na „ścieżce Boga” dla ustanowienia dobra i sprawiedliwości, a wykorzenienia zła i ucisku. Znakiem dżihadu jest miecz. Czy jest jakiś inny sposób by zmienić Rosję?

Marcin Mamoń

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.