Cały propylen z Polic do Grupy Azoty Kędzierzyn

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Cały propylen z Polic do Grupy Azoty Kędzierzyn

Marek Rudnicki

Całość propylenu, który produkowany będzie w nowoczesnej instalacji PDH, która ma powstać w Police II (nowo budowanej), trafi do innej spółki Grupy Azoty, tj. zakładów w Kędzierzynie.

Szacunkowo ma to być ponad 400 tys. ton propylenu rocznie odbieranych przez co najmniej siedem lat. Wartość umowy, której tzw. warunki handlowe zostały podpisane w grudniu br. przez PDH Polska S.A. i Grupę Azoty Kędzierzyn, określona została na podstawie prognozowanych cen na około 3 - 3,5 mld USD.

Pełna umowa będzie jeszcze negocjowana.

Spółka PDH Polska została powołana do realizacji kluczowej inwestycji Grupy Azoty. Dla kędzierzyńskiej spółki propylen jest jednym z podstawowych wykorzystywanych przez nią surowców.

Podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem w ramach integracji Grupy Azoty.

- Zacieśniamy współpracę między podmiotami grupy - mówi wiceprezes zarządu PDH Polska, Artur Więznowski. - Jednocześnie stabilizujemy warunki handlowe i zapewniamy rynek zbytu dla propylenu, który będzie wytwarzany w Policach. Korzyści są obustronne, my mamy pewność, że sprzedamy surowiec, a kędzierzyńska spółka będzie mieć zagwarantowane jego dostawy.
Zgodnie z zapisami dokumentu propylen wytwarzany w PDH Polska będzie odbierany przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (GA ZAK) od samego początku funkcjonowania nowej fabryki przez co najmniej siedem lat.

Ceny rozliczeniowe oparte zostały o indeksy rynkowe, będące podstawą cen kontraktowych w obrocie tym produktem.

Zgodnie z warunkami handlowymi, propylen, którego GA ZAK nie wykorzysta dla potrzeb własnej produkcji, będzie sprzedawać innym podmiotom. GA ZAK będzie wyłącznym sprzedawcą propylenu produkowanego w Policach. Od początku 2017 roku rozmowy z potencjalnymi nabywcami, prowadzone dotychczas przez PDH Polska, kontynuowane będą przez GA ZAK, który od wielu lat zaangażowany jest w handel propylenem i posiada również odpowiednią liczbę cystern do jego przewozu.

Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy pracować będzie ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. Inwestycja jest też ogromną szansą dla polskich podmiotów.

Inwestor jednym z kryteriów wyboru wykonawcy planuje uczynić udział w przedsięwzięciu polskich firm (tzw. wskaźnik polonizacji oferty). Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2021 rok.

Marek Rudnicki

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.