Cały propylen z Polic do Grupy Azoty Kędzierzyn

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Cały propylen z Polic do Grupy Azoty Kędzierzyn

Marek Rudnicki

Całość propylenu, który produkowany będzie w nowoczesnej instalacji PDH, która ma powstać w Police II (nowo budowanej), trafi do innej spółki Grupy Azoty, tj. zakładów w Kędzierzynie.

Szacunkowo ma to być ponad 400 tys. ton propylenu rocznie odbieranych przez co najmniej siedem lat. Wartość umowy, której tzw. warunki handlowe zostały podpisane w grudniu br. przez PDH Polska S.A. i Grupę Azoty Kędzierzyn, określona została na podstawie prognozowanych cen na około 3 - 3,5 mld USD.

Pełna umowa będzie jeszcze negocjowana.

Spółka PDH Polska została powołana do realizacji kluczowej inwestycji Grupy Azoty. Dla kędzierzyńskiej spółki propylen jest jednym z podstawowych wykorzystywanych przez nią surowców.

Podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem w ramach integracji Grupy Azoty.

- Zacieśniamy współpracę między podmiotami grupy - mówi wiceprezes zarządu PDH Polska, Artur Więznowski. - Jednocześnie stabilizujemy warunki handlowe i zapewniamy rynek zbytu dla propylenu, który będzie wytwarzany w Policach. Korzyści są obustronne, my mamy pewność, że sprzedamy surowiec, a kędzierzyńska spółka będzie mieć zagwarantowane jego dostawy.
Zgodnie z zapisami dokumentu propylen wytwarzany w PDH Polska będzie odbierany przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (GA ZAK) od samego początku funkcjonowania nowej fabryki przez co najmniej siedem lat.

Ceny rozliczeniowe oparte zostały o indeksy rynkowe, będące podstawą cen kontraktowych w obrocie tym produktem.

Zgodnie z warunkami handlowymi, propylen, którego GA ZAK nie wykorzysta dla potrzeb własnej produkcji, będzie sprzedawać innym podmiotom. GA ZAK będzie wyłącznym sprzedawcą propylenu produkowanego w Policach. Od początku 2017 roku rozmowy z potencjalnymi nabywcami, prowadzone dotychczas przez PDH Polska, kontynuowane będą przez GA ZAK, który od wielu lat zaangażowany jest w handel propylenem i posiada również odpowiednią liczbę cystern do jego przewozu.

Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy pracować będzie ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. Inwestycja jest też ogromną szansą dla polskich podmiotów.

Inwestor jednym z kryteriów wyboru wykonawcy planuje uczynić udział w przedsięwzięciu polskich firm (tzw. wskaźnik polonizacji oferty). Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2021 rok.

Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.