Bydgoskie Centrum Onkologii powróciło na pozycję lidera

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanka Sowińska

Bydgoskie Centrum Onkologii powróciło na pozycję lidera

Hanka Sowińska

Najlepszy szpital w kraju uzyskał 918 punktów. Takiego wyniku nie ma żadna inna placówka.

Przed rokiem CO zajęło 6. miejsce w ogólnopolskim rankingu „Bezpieczny szpital”, w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. W tym - pierwsze! W rankingu, który prowadzony jest od 2004 roku, lecznica zajmowała pozycję lidera przez kilka kolejnych lat.

- To sukces całej załogi - podkreśla prof. Janusz Kowalewski, dyrektor szpitala (placówka zatrudnia na umowę o pracę 950 osób, prawie 240 pracowników ma podpisany kontrakt).

Prof. Kowalewski zwraca uwagę na bardzo szeroki wachlarz pytań, na które odpowiadały szpitale biorące udział w 13. edycji rankingu. - To między innymi bezpieczeństwo pacjentów, wynik finansowy i inwestycje - wymienia.

Mijający rok przyniósł kolejne dwie - ważne przede wszystkim dla pacjentów - inwestycje. W czerwcu otwarto Poliklinikę Centrum - nowoczesny obiekt z wieloma gabinetami specjalistycznymi i zabiegowymi, z elektronicznym system prowadzenia kolejki. We Włocławku udało się wreszcie uruchomić Zakład Radioterapii. - Jest zintegrowany z tym, co wykonujemy w bydgoskim ośrodku - mówi prof. Kowalewski. - Otwarty został także Zakład Genetyki Molekularnej, który pozwala na prowadzenie terapii indywidualnej, dopasowanej do pacjenta.

„Ranking szpitali 2016” pokazał, że poprawa jakości leczenia, wzrost bezpieczeństwa chorych i duża popularność danej lecznicy wśród pacjentów nie zawsze idą w parze z poprawą sytuacji finansowej.

Jak pod tym względem wypada lider rankingu (o problemach finansowych CO głośno było w pierwszej połowie roku)?

- Dzięki różnym posunięciom - restrukturyzacja, oszczędności i reorganizacja - kończymy rok na plusie. Niewielkim, bo 400- tysięcznym, ale cieszy i to - dodaje szef CO.

Nie będzie - przynajmniej w pierwszym półroczu 2017 r. - nowych poradni w Poliklinice. Szpital musi stanąć do konkursu i walczyć z innymi oferentami.

O „oczko” wyżej niż w ubiegłym roku jest szpital MSW w Bydgoszczy - tym razem zajął 25. miejsce.

- Miarą sukcesu są ludzie - personel szpitala i dobre zarządzanie. Nie stoimy w miejscu. Potrzeby otoczenia wyznaczają kierunki naszego rozwoju - mówi Mirosława Cieślak, zastępca dyr. ds. ekonomiczno-administracyjnych lecznicy MSW.

Przypomina, że szpital konsekwentnie uzupełnia „kompleksowość w zakresie opieki nad starszymi pacjentami”.

- Mamy Zakład Opiekuńczo- Leczniczy, w 2015 roku otworzyliśmy oddział geriatrii i poradnię geriatryczną. W tym roku do dyspozycji pacjentów oddaliśmy Dzienny Dom Opieki Medycznej. Poza tym, po czterech latach przebudowy, doczekaliśmy się nowoczesnego bloku operacyjnego - wymienia Mirosława Cieślak.

W „Złotej Setce” szpitali znalazło się jeszcze sześć placówek z regionu. Miejsce 46. zajmuje Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

- Mieliśmy już wyższe lokaty w tym rankingu - przypomina dyrektor Eligiusz Patalas. - Swego czasu znaleźliśmy się nawet w pierwszej dziesiątce. Wówczas jednak przeprowadzaliśmy inwestycje warte 12 milionów złotych rocznie. Niższy wynik to między innymi efekt wyhamowania inwestycji.

Nie ukrywa, że i to miejsce go cieszy. - Dwanaście lat temu zakładaliśmy z zespołem, że będziemy dążyć do tego, by znaleźć się wśród pięciu najlepszych szpitali w województwie i wśród pięćdziesięciu w kraju. Ten cel realizujemy, więc cały nasz zespół ma powody do zadowolenia - komentuje.

Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach jest na 76. miejscu. - Mogę wyrazić zadowolenie - mówi Maciej Polasik, z-ca dyr. ds. medycznych. - Jeszcze dokładnie przeanalizujemy wyniki, ale z pobieżnej oceny wydaje się, że mamy dobrą lokatę. Mamy siódme miejsce w województwie pomorskim i drugie - po Lęborku - w kategorii szpitali powiatowych.

W pierwszej dziesiątce najlepszych lecznic w regionie znalazł się 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy (8. miejsce), Szpital „Eskulap” Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku (27. lokata), Szpital Uniwersytecki nr 1 (pozycja 37.) „Biziel” (45. miejsce) i Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (miejsce 63.).

Organizatorem 13. edycji „Rankingu szpitali 2016” jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Patronat medialny sprawuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.