Wojciech Mąka

Bydgoska policja na tropie skradzionych zabytków

Część odzyskanej kolekcji została przekazana Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy Fot. KWP Bydgoszcz Część odzyskanej kolekcji została przekazana Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy
Wojciech Mąka

Odzyskane niedawno dzieła Leona Wyczółkowskiego nie są jedynymi wartościowymi przedmiotami pozyskanymi przez bydgoską policję. Akt oskarżenia ma być gotowy w przyszłym tygodniu. W tle ciągle zostaje słynna akcja pod kryptonimem "Pandora".

Jak już pisaliśmy, niedawno bydgoscy policjanci odzyskali zabytkowe i cenne muzealnie przedmioty - to dzieła Leona Wyczółkowskiego, utracone m.in. przez Miejskie Muzeum w Bydgoszczy w okresie II wojny światowej i tuż po niej: prace malarskie, graficzne, zbiory biblioteczne, a także meble - w znacznej części stanowiące spuściznę po Leonie Wyczółkowskim - jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego okresu Młodej Polski.

- Akt oskarżenia w tej sprawie powinien być gotowy w przyszłym tygodniu - informuje prokurator Agnieszka Adamska-Okońska rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Nieoficjalnie wiemy, że w proceder miała być zamieszana córka byłego, pierwszego powojennego dyrektora Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Miała obrazy Wyczółkowskiego w domu. Sprawa wyszła na jaw, kiedy jeden z nich oddano specjaliście do wyceny. Zarzuty w sprawie mają być jednak dwa - jeden to paserstwo, drugi - kradzież. Kto ma w to być zamieszany - na razie nie wiemy. Obrazy i blisko 400 odzyskanych przedmiotów zakwalifikowano w muzeum jako "straty wojenne".

Niedawno policjanci odzyskali legendarną szarfę za drużynowe wicemistrzostwo Polski na żużlu z 1953 roku, która została skradziona z wystawy w Operze Nova w połowie lipca 2020 roku.

Przypomnijmy, że w ogólnoeuropejskiej operacji zainicjowanej przez Cypr i Hiszpanię, przy wsparciu Europolu, Interpolu, UNESCO i Światowej Organizacji Celnej wzięło udział 18 państw. Operacja była wymierzona w zwalczanie kradzieży i nielegalny handel dobrami kultury.
Operacja koncentrowała się na ujawnianiu przypadków grabieży dziedzictwa kulturowego także i spod wody.

Operacja o kryptonimie "Pandora" była prowadzona pod koniec 2016, ale dopiero teraz znamy jej rozmach. - W wyniku tej operacji 75 osób zatrzymano i wszczęto 92 nowe postępowania. Większość działań przeprowadzono we współpracy z różnymi służbami i instytucjami m.in. służbą celną, Ministerstwem Kultury, kościołem - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Łącznie zabezpieczono 3 561 dóbr kultury, z których blisko połowa stanowiła zabytki archeologiczne. Ponadto w wyżej wymienionych krajach skontrolowano łącznie 48 588 osób, 29 340 pojazdów i 50 statków.

Hiszpańska Guardia Civil zabezpieczyła ponad 500 obiektów archeologicznych w Murcji, w tym 19 obiektów pochodzących z kradzieży z Muzeum Archeologicznego w Murcii, dokonanej w 2014 r. Działania hiszpańskich służb polegały także na monitorowaniu ogłoszeń i ofert zamieszczanych w internecie. W ich wyniku zabezpieczono ponad 400 monet nieustalonego pochodzenia.
Natomiast grecka policja zabezpieczyła część marmurowego osmańskiego nagrobka, obrazek z XVIII wieku, przedstawiający Świętego Jerzego oraz dwóch innych świętych, zabezpieczyła także dwa bizantyjskie artefakty.

W ramach operacji "Pandora" policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi ustalili 11 osób nielegalnie poszukujących zabytków, przeprowadzono 6 przeszukań, ujawniono i zabezpieczono szereg zabytkowych przedmiotów z różnych okresów historycznych, od średniowiecza do czasów nowożytnych, oraz przyrządy służące do wykrywania metalu i poszukiwania zabytków znajdujących się pod ziemią. Zabezpieczono około 650 zabytkowych monet, zabytkowe plomby, fragmenty zabytkowych ostróg i strzemion a także zabytkową broń białą, szable i bagnety od broni palnej,

W tym samym czasie Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy otrzymał informacje o osobie, która na jednym z portali aukcyjnych wystawiała na sprzedaż monety mogące być zabytkami archeologicznymi. Policjanci szybko ustalili, że tą osobą jest 35-letni Marek K., mieszkaniec powiatu włocławskiego. Został zatrzymany.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.