Budują S5 i spada bezrobocie w powiecie świeckim. I tak będzie przynajmniej jeszcze przez dwa lata

Czytaj dalej
Fot. Marcin Błażkow
ak

Budują S5 i spada bezrobocie w powiecie świeckim. I tak będzie przynajmniej jeszcze przez dwa lata

ak

Bezrobocie maleje w powiecie świeckim nawet teraz, gdy zbliża się zima i liczba zleceń na prace budowlane zwykle maleje.

- Stopa bezrobocia w powiecie świeckim za październik, bo takie mamy ostatnie dane, wyniosła 8,2 proc. - podaje Bartosz Frąckowski, kierownik referatu pośrednictwa pracy w PUP Świecie. - To spadek w stosunku do września o 0,3 proc. W lipcu bezrobocie było na poziomie 8,6 proc., w czerwcu - 9 proc., a rok temu w październiku - 10 proc.

Gdzie jest najwięcej ludzi bez pracy? - Najwięcej bezrobotnych jest w gminie Świecie i Nowe, ale nie ze względu na brak miejsc pracy, a największą liczbę mieszkańców. Obecnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych maleje w każdej gminie powiatu świeckiego - wyjaśnia Frąckowski.

Stałe lodowisko w Świeciu?

I choć najwięcej bezrobotnych jest w Świeciu, to wcale nie znaczy, że jest tu najtrudniej znaleźć pracę. - W Świeciu najwięcej ofert pracy jest w zawodzie sprzedawca. Co ciekawe, w rejestrze bezrobotnych też jest najwięcej osób mających kwalifikacje w tym zawodzie. Po prostu występuje tu duża rotacja - dodaje nasz rozmówca.

Skąd tak dobre wieści z rynku pracy? - Można powiedzieć, że gospodarka ma się dobrze - uważa Frąckowski. - Nie ma wprawdzie nowych dużych firm, ale te, które już działają na rynku w większości utrzymują bądź powiększają kadry. No i budowa drogi ekspresowej S5 w naszym regionie generuje wiele nowych miejsc pracy. Wykonawcą jest wprawdzie firma włoska, ale ma wielu podwykonawców, którzy świadczą dla niej usługi i zatrudniają pracowników stąd. Mamy informacje, że zapotrzebowanie na pracowników w związku z budową drogi S5 w ciągu najbliższych 2 lat jeszcze wzrośnie. Pozytywnym efektem związanym z tą inwestycją jest otwarcie restauracji KFC, w której zatrudnienie już znalazło kilka osób.

Dodatkowo, jak zaznacza kierownik referatu pośrednictwa, wchodzimy w niż demograficzny jeśli chodzi o absolwentów, więc ich też jest coraz mniej wśród bezrobotnych.

Jakie zawody będą cieszyły się w najbliższym roku popularnością w powiecie? - Wedle naszych prognoz na przyszły rok nie będzie zawodów, w których specjalistów będzie więcej niż zapotrzebowanie na nich na naszym rynku. To dobry znak - uważa Frąckowski. - Za to zawody, w jakich specjalistów może bardzo brakować, to kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarki i położne oraz spawacze.

W lutym PUP Świecie zaproponuje pracodawcom staże dla osób bezrobotnych do 30 roku życia. Kolejna seria programów pomocowych wspierających rynek pracy, takich jak dopo-sażanie miejsc pracy, szkolenia, rozpocznie się wczesną wiosną przyszłego roku.

ak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.