Brak emocji i wiarygodności. Ekspert komentuje niskie wyniki Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia

Czytaj dalej
Fot. Konrad Kozłowski/Polskapress
Rafał Mrowicki

Brak emocji i wiarygodności. Ekspert komentuje niskie wyniki Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia

Rafał Mrowicki

- Jeżeli chce się mieć ludzi za sobą, to oni muszą wiedzieć, że przywódcza nie zwinie się jeśli dostanie bardziej intratną opcję. Biedroń nie przenosi się tam gdzie są wyzwania, tylko tam gdzie żyje mu się wygodniej. Władysław Kosiniak-Kamysz jest najlepszym kandydatem na prezydenta Polski, jest prawdopodobnie najbliższy poglądom politycznym przeciętnego Polakowi - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" psycholog społeczny dr Wiesław Baryła z Uniwersytetu SWPS oceniając wyniki wyborcze byłego prezydenta Słupska oraz lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czy zgodzi się pan ze stwierdzeniem, że największymi przegranymi pierwszej tury wyborów prezydenckich są Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń?
Nie powiedziałbym tak. Po prostu nie znaleźli sposobu by zainteresować wyborców swoimi osobami. Wybory prezydenckie są wyborami, w których programy mają mniejsze znaczenie niż to jakie wrażenie robi się na wyborcach. Ci kandydaci się nie odnaleźli.

Co mogło zadecydować o tym, że wyborcy na Pomorzu niechętnie głosowali na Roberta Biedronia? W Słupsku, w którym był prezydentem przez 4 lata miał mniej głosów niż w wyborach na radnego 2 lata temu. Wyprzedził go Krzysztof Bosak.
Zrobił słaby wynik w całej Polsce. Dał się poznać Polakom z nie najlepszej strony. W kampanii do europarlamentu deklarował, że zrzeknie się mandatu. Nie zrobił tego. To brak słowności. W tej kampanii środowiska LGBT zostały bardzo brutalnie zaatakowane a Biedroń, który oczywiście nie był celem ataku nie potrafił tego ataku przejąć na siebie i przekonać opinii publicznej, że jest filarem obrony przed tymi atakami. Biedroń nie dał się poznać się Polakom się jako lider. Był osobą, która mówiła to co inni kandydaci, z sympatycznym uśmiechem.

Gdy walczy się z przeciwnikami, uśmiech niekoniecznie jest dobrze odbieranym przez wyborców. W Słupsku dochodzi kwestia instrumentalnego traktowania przez Biedronia swojej prezydentury. Wielokrotnie podkreślał słupski "cud", a słupszczanie wiedzą doskonale jaki był bilans tej prezydentury. Do tego dochodzi kwestia porzucenia miasta i jego mieszkańców dla rozwoju osobistej kariery.

Zapowiadał, że będzie prezydentem przez dwie kadencje, a później bardzo szybko zrzekł się mandatu radnego w drugiej kadencji samorządu.
Dokładnie tak. Jeżeli chce się mieć ludzi za sobą, to oni muszą wiedzieć, że przywódcza nie zwinie się jeśli dostanie bardziej intratną opcję. Biedroń nie przenosi się tam gdzie są wyzwania, tylko tam gdzie żyje mu się wygodniej. Lewica nie ma szczęścia do kandydatów. Zawsze wybierają osoby, które są interesujące, ale nie z tego powodu, dla którego wyborcy byliby gotowi powiedzieć, że są za tym człowiekiem i mogą go poprzeć. Na tym polega personalne przywództwo: większe znaczenie niż idee, ma zaufanie osobiste, a Biedroń to zaufanie wielokrotnie zawiódł.

Myśli pan, że Lewica miałaby szanse na lepszy wynik, gdyby jej kandydatem został inny z jej liderów np. Adrian Zandberg? Jesienią Lewica miała kilkunastoprocentowy wynik do Sejmu.
W Polsce na pewno jest 15 proc. głosów do wzięcia dla szeroko pojętej lewicy. Biedroń osiągnął trochę ponad 2 proc. Czy Zandberg by się zbliżył do 15 proc.? Trudno wyrokować. Łatwiej uwierzyć, że zrobiłby wynik lepszy od Biedronia, bo Zandberg ma atrybuty, dzięki którym potrafi zainteresować słuchaczy.

Jakich pana zdaniem atrybutów zabrakło kandydatowi PSL-u by zrobić dobry wynik wyborczy?
Tu sprawa jest trudna, bo Władysław Kosiniak-Kamysz jest najlepszym kandydatem na prezydenta Polski. W mojej ocenie, ale nie tylko mojej. Uważa tak bardzo wielu politologów, socjologów i psychologów. Ma spokój, sposób rozumienia świata, wartości, dzięki którym jest prawdopodobnie najbliższy poglądom politycznym przeciętnego Polakowi. Jest też pod tym względem najbliższy Andrzejowi Dudzie. Jest w mojej ocenie wersją Dudy pozbawioną jego wad. Jednak ta kampania Kosiniaka-Kamysza była zbyt merytoryczna. Sztabowcom zabrakło czasu lub pomysłu na stworzenie strategii jak zainteresować wyborców. Zrobiono projekt profesorski, wyglądający na realistyczny program, ale nie wymyślono jak go sprzedać. Brakowało emocji, skandalu, gniewu, lęku oraz entuzjazmu. Emocje mobilizują do zaangażowania i działania, skuteczna kampania polityczna musi wzbudzać przynajmniej jedną z tych emocji. Była to akademicka kandydatura i gdyby startował w wyborach na rektora polskiej uczelni to wygrałby w cuglach, ale przeciętny wyborca nie nadstawia ucha i nie sprawdza co będzie dla niego korzystne. On jest pobudzany strachem, łechtaniem próżności czy dumy. Tego nie było w przekazie Kamysza.

Poza tym w ogóle obecność w mediach Kosiniaka-Kamysza była mała i okazało się po raz kolejny, że samym ściskaniem dłoni nie da się rozpalić mody na siebie. Bo w wyborach prezydenckich wygrywa ten, który jest modniejszym kandydatem.

Modę można zauważyć wokół dwóch głównych kandydatów, ale też wokół Szymona Hołowni czy Krzysztofa Bosaka. Robert Biedroń miał znacznie lepszy czas dla swojej popularności.
On pokazał już wszystko co mógł. Jedni mogą tym być urzeczeni, inni zawiedzeni. Zero nowości. Bosak zyskuje, bo jego wizje samowystarczalności jednostek i społeczeństwa nabierają atrakcyjności na tle nieporadności rządu oraz Unii Europejskiej w radzeniu sobie z lawinowo narastającymi wyzwaniami. Z kolei Trzaskowski niemal do cna wyzyskał swój efekt nowości, ale teraz już musi przekonać Polaków, że lepiej stanąć za nim niż za prezydentem Dudą. Powody takich wyborów często są inne niż programy polityczne i ideologie, przede wszystkim liczy się wzbudzane przez kandydatów zaufanie. Kosiniak-Kamysz i Biedroń nie dali ludziom powodów aby o nich dużo rozmawiano. Dobrą kampanię zrobił Szymon Hołownia. Jego zamiar odsunięcia na bok interesów partyjnych i zajęcia się dobrem Polski wzbudza rozbawienie i niedowierzanie u każdej osoby rozumiejącej jak działa polskie państwo. Kompetencje Hołowni, jako dziennikarza i publicysty, do bycia prezydentem, nie są oszałamiające. Jednak ten nierealistyczny, sielankowy i paternalistyczny obraz przemówił do 14 proc. Polaków.

Gdyby Kosiniak-Kamysz miał od strony wizerunkowej podobnie pomyślaną kampanię to być może miałby powody do zadowolenia. Ale z drugiej strony, rola dobrotliwego, dzielącego i rządzącego ojca narodu słabo do niego pasuje, nie widzę w nim niezbędnego do tego kaznodziejskiego zacięcia.

Myśli pan, że gdyby nie zamiana kandydata Koalicji Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz miałby szansę na drugą turę?
Wygląda na to, że bez Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze byłby Hołownia. Mimo całego mało wiarygodnego pomysłu na bycie prezydentem Hołowni, to był znacznie bardziej interesujący dla wyborców, zwłaszcza młodych, na których witalności i pracowitości można coś oprzeć. Nie wydaje mi się, by Kosiniak-Kamysz wszedł do drugiej tury opierając się na formule przyjętej przez sztab. Niemniej gdyby do tej drugiej tury wszedł, to by wygrał. Kosiniak-Kamysz i Hołownia przed drugą turą byliby w lepszej sytuacji niż Trzaskowski. On żeby wygrać musi się przeformatować. Wymyślić siebie jako polityka na nowo. Nie jest powiedziane, że mu się nie uda, natomiast jest to zadanie karkołomne.

Rafał Mrowicki

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

damrokanowak105

Rafał Trzaskowski:
1) Rafał Trzaskowski jako minister rządu PO-PSL wprowadził do Polski Programu Stałej Przymusowej Relokacji Migrantów z Afryki i Bliskiego wschodu na socjal opłacany z polskich podatków i polskich składek unijnych i wynegocjował Islamskich Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość zablokowało ten haniebny program relokacji migrantów.
2)Jeszcze nie został prezydentem a już zaczął kłamać Polaków
3) Potomek ESBECJI , ,NEOMARKISTA ultra lewak I ULTA LIBERAŁ
4) FAN ISLAMSKICH MIGRANTÓW I LGBT
5)Uczestnika masońskiej GRUPY BILDERBERG, fana LGBT i ideologii Gender/multi-kulti,
6)Polityk, który nie spełnia obietnic wyborczych,
7) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.
8)Człowieka, który robi wszystko, aby nie zadośćuczynić ludziom wywalonych z własnych mieszkań, ofiarom Warszawskiej Reprywatyzacji a finansującego z publicznych pieniędzy podatników organizacje promujące trans i homo?
9)Będąc w rządzie PO-PSL był przeciwny 500+ a w tym samym czasie był za sprowadzaniem na socjal finansowany z naszych podatków i składek unijnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu(program zablokowany przez PIS)
10) Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL szykował darmowe lokale komunalne w polskich miastach dla islamskich migrantów z programu przymusowej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu kosztem własnych mieszkańców oraz rodzin wielodzietnych i lokatorów z własnych miast oczekujących na mieszkanie komunalne.
11)Rząd Rafała Trzaskowskiego PO-PSL w momencie gdy nie miał i mówił, że nie będzie mieć pieniędzy na 500+ dla polskich dzieci chciał osiedlać w Polsce na wysokim socjalu opłacanym z naszych składek unijnych i podatków migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Ten skandaliczny proces ten zablokowało Prawo i Sprawiedliwość.
Co on zrobił oprócz podpisania deklaracji przywilejów LGBT organizowania marszów LGBT i finansowania organizacji LGBT z publicznych pieniędzy?
Rafał Trzaskowski:
12) O Nord Stream II Rafał Trzaskowski mówi----„Nord Stream II porozumienie prywatnych firm nie stoją za tym dzięki bogu rządy”----- Wyjaśniam Nord Strem II to geostrategiczny ANTYPOLSKI wspólny projekt Niemiec i Rosji gdzie głównym udziałowcem jest Gazprom.
13) Nikt nie przebije w kłamstwach Trzaskowskiego! Nawet kłamca Tusk jest dopiero na drugim miejscu!
Rafał Trzaskowski który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.
14) Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.
Kliknij linka
https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ
https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA
https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA
https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc
https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs
https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk
https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ
lub

Wpisz w wyszukiwarkę you tube:
---- O politykach Platformy Obywatelskiej - to zabiło Andrzeja Leppera --------
-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---
-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --
-- O politykach Platformy Obywatelskiej - koniec życia Andrzeja Leppera --
-- RAFAŁ NIE KŁAM! -
--- #RafałNieKłam ----

damrokanowak105

Panie Bosak pomogę panu
To różnice między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim
Rafał Trzaskowski – Tęczowy Rafał
1)Rafał Trzaskowski jako minister rządu PO-PSL wprowadził do Polski Programu Stałej Przymusowej Relokacji Migrantów z Afryki i Bliskiego wschodu na socjal opłacany z polskich podatków i polskich składek unijnych i wynegocjował Islamskich Migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość zablokowało ten haniebny program relokacji migrantów.
2)Zwolennik migrantów, multi-kulti, ideologii Gender NEOMARKISTA ultra lewak I ULTA LIBERAŁ Uczestnik masońskiej GRUPY BILDERBERG, fan LGBT ,
3)Podpisanie karty LGBT i finansowanie z publicznych pieniędzy organizacji LGBT Transwestytów i Homoseksualistów – wprowadzenie latarników do szkół
4) Za Islamskimi migrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu na socjalu w Polsce
5) Przeciwko 500+ dla Polskich dzieci
6) Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego
7)Pacyfikowanie Marszu Niepodległości i nazywanie Polskich Patriotów faszystami
8)Poparcie dla zakazu marszu Niepodległości
9)Rafał Trzaskowski chce spłacać gigantyczne roszczenia żydowskie środowiskom Żydowskim w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset miliardów dolarów.
10)Przywracanie komunistycznych nazw ulic w Warszawie
11)Autor antypolskiej Rezolucji Przeciwko Polsce
12) O Nord Stream II Rafał Trzaskowski mówi----„Nord Stream II porozumienie prywatnych firm nie stoją za tym dzięki bogu rządy”----- Wyjaśniam Nord Strem II to geostrategiczny ANTYPOLSKI wspólny projekt Niemiec i Rosji gdzie głównym udziałowcem jest Gazprom.
13)Nie spełnianie obietnic wyborczych
14) Ratusz Warszawy pod wodzą Rafała Trzaskowskiego nie wypłaca nie i chce wypłacać odszkodowań przyznanych mieszkańcom poszkodowanym przez mafię reprywatyzacyjną. Ratusz Warszawy pod wodzą Rafała Trzaskowskiego skarży decyzje dotyczące przyznania odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów przez mafie reprywatyzacyjne. A wypłaca wielomilionowe dotacje z publicznych pieniędzy podatników (granty) dla środowisk promujących transwestytów i homoseksualistów.

Andrzej Duda
1)Podpisanie karty rodziny i zakaz finansowania z publicznych pieniędzy organizacji LGBT
2)Przeciwko islamskim migrantom z Afrykli i Bliskiego Wschodu zablokowanie programu stałej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu
3)Wprowadzenie 500+ dla Polskich dzieci
4)Obniżenie wieku emerytalnego dla wszystkich Polaków
5)Poparcie dla marszu niepodległości
6)Przeciwko roszczeniom środowisk żydowskich ani złotówki dla środowisk żydowskich. Andrzej Duda ani złotówki na roszczenia dla środowisk żydowskich
7)Walka o Polskie interesy na Arenie Międzynarodowej
8)Spełnianie obietnic wyborczych

Skopiuj linka
https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ
https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA
https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs
https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk
https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc
https://www.youtube.com/watch?v=oeLPg6hwArQ

lub
Wpisz w wyszukiwarkę you tube:
---- O politykach Platformy Obywatelskiej - to zabiło Andrzeja Leppera --------
-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --
-- O politykach Platformy Obywatelskiej - koniec życia Andrzeja Leppera --
-- RAFAŁ NIE KŁAM! -
-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---
--- #RafałNieKłam ----

damrokanowak105

Nikt nie przebije w kłamstwach Trzaskowskiego! Nawet kłamca Tusk jest dopiero na drugim miejscu!
Rafał Trzaskowski który tylko w jednej kwestii emerytur w bardzo krótkim czasie skłamał Trzy razy. 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.
Scenogram kłamstw Rafała Trzaskowskiego
1)Dziennikarka: Cztery lata temu Głosował Pan przeciwko obniżeniu wieku Emerytalnego (FAKT)
2)Rafał Trzaskowski: Ja Cztery lata temu nie byłem Posłem (pierwsze kłamstwo Rafała Trzaskowskiego kłamie -kłamstwo)
3)Rafał Trzaskowski: – złapany na pierwszym kłamstwie kłamie drugi raz : Cztery lata temu byłem posłem ale nie głosowaliśmy wtedy ani podniesienia ani obniżenia wieku emerytalnego(drugie kłamstwo Trzaskowskiego)
4) Rafał Trzaskowski kamie trzeci raz: Cztery lata temu było takie Głosowanie ale ze nie głosowałem przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego (trzecie kłamstwo Trzaskowskiego) w rzeczywistości Rafał Trzaskowski głosował tak żeby Polacy nie mieli prawa do wypłaty emerytury po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego.

Skopiuj linka
https://www.youtube.com/watch?v=CwtBCvEc0gA
https://www.youtube.com/watch?v=u1__C0maOUs
https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk
https://www.youtube.com/watch?v=s6WO0H3SDQc
lub
Wpisz w wyszukiwarkę you tube:
-- Rafał Trzaskowski skłamał 2 razy w ciągu 30 sekund ---
-- Jak się mają słowa Trzaskowskiego do faktów? Sprawdzamy --
-- RAFAŁ NIE KŁAM! -
--- #RafałNieKłam ----

Rafał Trzaskowski skłamał Trzy razy 1 - ze nie był wtedy posłem 2 - ze nie było takiego glosowania 3 - ze nie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego

damrokanowak105

W ostatnim czasie przeprowadzono badania socjologiczne elektoratu Rafała Trzaskowskiego i okazało się, że jego wyborcami są głównie rodziny i krewni UBEKÓW ZOMOWCÓW ESBEKÓW i ludzi związanych rodzinnie z towarzyszami tworzącym i niegdyś opresyjne polskie państwo komunistyczne. Z Jednym słowem wyborcy Rafała Trzaskowskiego to rodziny UBEKÓW ESBEKÓW ZOMOWCÓW o. KOMUNISTÓW - OPRAWCÓW UCZCIWYCH Polaków
Prawo i Sprawiedliwość obniżyło gigantyczne UBECKIE emerytury do średniej krajowej a podniosło kwotę emerytur uczciwym Polakom – to jest najważniejsze. Platforma Obywatelska i Lewica i opozycja chce ponownie podnieść ponownie emerytury UBEKOM.

Prawo i Sprawiedliwość podniosło kwotę emerytur uczciwym Polakom a obniżyło gigantyczne UBECKIE emerytury do średniej krajowej a – to jest najważniejsze. chce ponownie podnieść ponownie emerytury UBEKOM.
Teresa Trzaskowska z domu Arens (hebraj.) matka kandydata na fotel prezydenta Rafała Trzaskowskiego, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna, wynika z akt IPN informują media (Gazeta Polska).
Bez zdrowych korzeni nie ma zdrowego drzewa.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.