Borelioza daje znać nawet po latach

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Mariola Lorenczewska

Borelioza daje znać nawet po latach

Mariola Lorenczewska

Groźna choroba przenoszona przez kleszcze wciąż atakuje. Boreliozy lekceważyć nie wolno, może odezwać się nawet po wielu latach od zachorowania.

Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, z których największe znaczenie mają bakterie wywołujące boreliozę z Lyme oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu.

Wciąż nowe zachorowania
Nowe przypadki chorób od-kleszczowych sanepid notuje od maja do listopada. Częściej przebywamy wówczas w lasach lub zadrzewionych, parkach miejskich, na skwerach, co stanowi ryzyko ukłucia przez te pajęczaki.

Na terenie powiatu toruńskiego od wielu lat nie wystąpił przypadek kleszczowego zapalenia mózgu, natomiast co roku rejestrowanych jest kilkadziesiąt przypadków boreliozy. Od 1 stycznia do końca września Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu zarejestrowała 53 przypadki boreliozy, spośród których sześć wymagało pobytu w szpitalu (w analogicznym okresie ubiegłego roku było 51 przypadków, w tym 10 skończyło się w szpitalu). W całym 2016 roku zarejestrowano łącznie 71 przypadków boreliozy, z tego 15 pacjentów musiało być hospitalizowanych.

Jest to na chwilę obecną ponad dwa razy więcej badań niż w roku 2016, w którym przebadano 204 kleszcze, a u 31 wykryto materiał genetyczny DNA Borrelia

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mariola Lorenczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.