Bongo pochodzi z Konga, ale mieszka w Opolu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum zoo
Anna Grudzka

Bongo pochodzi z Konga, ale mieszka w Opolu

Anna Grudzka

W opolskim zoo mieszkają trzy antylopy bongo. To najbardziej majestatyczne i bardzo rzadkie leśne antylopy świata.

Kiedy przychodzimy do zoo, zazwyczaj oglądamy się za zwierzętami majestatycznymi, takimi jak żyrafy, gepardy, goryle, no, może czasem wilki. Niekiedy jednak warto zejść choć odrobinę z utartych ścieżek i spojrzeć na inne gatunki. Wiele z nich tylko pozornie jest mniej interesujących, ale za to np. bardzo, bardzo rzadkich.

Do takich należy np. antylopa bongo, największa z leśnych antylop. Obecnie na całym świecie na wolności żyje mniej niż 100 przedstawicieli tego delikatnego gatunku. W naturze bongo zamieszkują głównie afrykańskie lasy i góry w Dolinie Konga. Gatunek jest bardzo trudny w hodowli. Rzadko występuje w europejskich ogrodach zoologicznych. W Polsce antylopę bongo można zobaczyć np. w warszawskim zoo, no, a od trzech lat także w naszym opolskim ogrodzie.

Opolska hodowla zaczynała się od jednego samca. - Tak się robi w przypadku ważnych gatunków - mówi Mariusz Włodarczyk, asystent weterynaryjny w opolskim ogrodzie zoologicznym. - Kiedy więc po wielu staraniach koordynator wreszcie się zgodził i przyznał nam tę antylopę, bardzo się cieszyliśmy, mimo że byliśmy pod obserwacją. Koordynator chciał sprawdzić, czy się nadajemy.

Opole zdało egzamin i po czasie opolskiemu zoo przyznano dwie samice. Niestety, w tym samym czasie samiec, który już tu rezydował, zachorował na nowotwór śledziony i padł. - Teraz znów rozpoczynamy hodowlę - dodaje Włodarczyk. - Zwłaszcza że nasze antylopy doczekały się nowego pawilonu - to budynek XXI wieku. Nie ma bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, ale są pięknie wyeksponowane i widać je bardzo dobrze przez szybę. Nasze antylopy mają tu tzw. biegalnik, czyli miejsce, gdzie w porze zimowej mogą swobodnie zażywać ruchu.

Co ciekawe, trzeba się nieźle nagimnastykować, by bongo zobaczyć na wybiegu. To nie wynika z charakteru antylopy, bardziej z jej umaszczenia. - Bongo to antylopa leśna, która kapitalnie się maskuje - tłumaczy Mariusz Włodarczyk.

Bongo jest także bardzo ciekawa ze względu ma swoją specyficzną, zbliżoną do żyraf dietę. - To typowy liściożer - mówi pan Mariusz. - Musimy bardzo mocno się nagłówkować, by zapewnić mu dietę na odpowiednim poziomie. Kiedy jest sezon, musimy zgromadzić odpowiednią ilość liści, a potem je magazynować.

Dziś w Opolu mieszkają trzy takie antylopy o ogromnych rogach. - Mamy już obiecanego samca - podkreśla Włodarczyk. - Przywieziemy go na wiosnę do Opola, bo jest jeszcze za młody, a z drugiej strony zima to nie jest dobry czas na transport zwierząt ciepłolubnych. Liczymy, że jak się już pojawi, to nasze samice go zaakceptują i będziemy mogli stworzyć grupę hodowlaną.

Sęk w tym, że parowanie antylop bongo to nie taka prosta sprawa. To specyficzne zwierzęta, mają charakter samotników. Na ogół się tolerują, ale mają też takie momenty, że trzeba je rozdzielać. Jak z każdym zwierzęciem z opolskiego zoo, i z bongo wiąże się anegdota.

- Zawsze nam się wydawało, że głównie przez swój rozmiar to bardzo stateczna antylopa, dlatego nikt nigdy nie widział jej biegnącej czy nawet szybko się poruszającej - opowiada Włodarczyk. - Aż tu nagle pewnego dnia spotykamy ją na... jednej z alejek dla zwiedzających. Okazało się, że dwumetrowe ogrodzenie, które miało ją zatrzymać, okazało się za niskie. Na szczęście to bardzo łagodne zwierzęta i bongo uciekinierkę łatwo udało się za pomocą wabika marchewki zaprowadzić na wybieg. Potem szybko podnieśliśmy ścianę i już nie było z nią problemu.

Ściąga
Bongo jest największą z leśnych antylop. Aktywna głównie nocą, uwielbia liście, ale żywi się też korą, trawą, ziołami, korzeniami i owocami. Zamieszkuje środkową część Afryki, m.in. Benin, Kamerun, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Ghanę, Gwineę, Kenię, Liberię, Niger, Sierra Leone, Sudan, Togo. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Anna Grudzka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.