Boisz się pająków? One przed tobą też czują respekt

Czytaj dalej
Fot. fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Boisz się pająków? One przed tobą też czują respekt

Krzysztof Ogiolda

Rozmowa z Alicją Świętoniowską, arachnologiem specjalizującym się w ptasznikach. Pająki są jej zawodem i życiową pasją.

Kiedy w Polsce gościła wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów”, przywieziona przez firmę Araneus, łatwo było zauważyć, że część osób przyprowadza tam bliskich, ale samemu nie wchodzi. Dlaczego boimy się pająków?
Jest to strach pierwotny, instynktowny przed tym, czego nie znamy. Czym innym jest jednak arachnofobia, będąca chorobą. Ja np. odczuwam niechęć do pływania w oceanie, bo nie wiem, co jest na dnie. Nasz system edukacji w poznaniu pająków nie pomaga. W szkole dowiadujemy się tylko, że są jadowite, tworzą pajęczyny i mają osiem nóg…

Jak nauczyciel biologii jest ambitny, to jeszcze powie, że są stawonogami?
Albo strunowcami. Część naukowców uważa, że strach przed pająkami wynika z tego, że są one - przynajmniej w naszej części świata - niezbyt duże i mają nieprzewidywalnie szybkie ruchy. Uważamy więc, że nie potrafimy się przed nimi obronić. Strach jest wyuczony. Wszyscy oglądaliśmy filmy z pająkami, ale nie ma bodaj ani jednego, który by je pokazywał w dobrym świetle. Aborygeni w Australii czy inne ludy mające bliższy kontakt z naturą nie odczuwają lęku przed pająkami, choć pająki są tam naprawdę duże. Mieszkańcy potrafią się w kontakcie z nimi zachować. Stąd nasze wystawy i nasza misja: żeby ludzie mogli się o pająkach dowiedzieć jak najwięcej. Kto się odważy i weźmie pająka na rękę - dajemy taką możliwość - przekona się, że one wcale nie czyhają, by się na nas rzucić.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.