Boisz się benzenu? Zbadaj swoją krew!

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Boisz się benzenu? Zbadaj swoją krew!

Tomasz Kapica

Do gminnego programu ochrony zdrowia wpisano już profilaktykę związaną z benzenem. Miasto Kędzierzyn-Koźle ogłosiło także konkurs na przeprowadzenie badań.

- Lada chwila zostanie rozstrzygnięty i chętni będą mogli za darmo sprawdzić swój stan zdrowia - tłumaczy wiceprezydent Wojciech Jagiełło, odpowiedzialny w magistracie m.in. za sprawy zdrowotne. Wstępnie zarezerwowano pieniądze na przebadanie około tysiąca osób. - Ale jeśli chętnych będzie więcej to nie wykluczamy, że umożliwimy to - dodaje Jagiełło.

Kędzierzyn-Koźle będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie przeprowadzone zostaną takie badania na dużą skalę. Będą one polegały na pobraniu krwi i przeanalizowaniu jej pod kątem obecności fenoli zawartych w benzenie. Trwa bowiem spór o to, na ile duże stężenie tego chemicznego związku w powietrzu na terenie Kędzierzyna-Koźla zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Ci ostatni uważają zagraża. Mówią, że cierpią na nowotwory z tego konkretnego powodu. Z kolei przedstawiciele przemysłu chemicznego odpowiadają, że poziom benzenu w powietrzu nie jest tak duży, żeby miał istotny wpływ na ludzi.

- Nie wierzę w to co mówią przedstawiciele tych firm, dlatego pójdę się przebadać. Bardzo dobrze, że miasto za to zapłaci - mówi Julia Kostrzewska, mieszkanka osiedla Piastów. To właśnie tam znajduje się stacja pomiarowa, która notuje podwyższone stężenia.

Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.