Bogate nasze wsie i miasta [RANKING]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Edyta Hanszke

Bogate nasze wsie i miasta [RANKING]

Edyta Hanszke

Opole na trzecim miejscu w 2016 roku wśród najzamożniejszych miast wojewódzkich w Polsce. Wśród gmin wiejskich liderem w regionie był Dobrzeń Wielki. Tego wyniku już nie powtórzy.

5010,38 zł na głowę mieszkańca wyniosła zamożność Opola w ub. roku. Dało to trzecie miejsce w kraju, po Warszawie (6765,37 zł) i Wrocławiu (5218,60 zł) w rankingu Wspólnoty.

- Jak widzę ranking, w którym od Opola lepsze są tylko dwa miasta, trudno nie kryć zadowolenia. To efekt wielu czynników, w tym rozsądnej polityki na rzecz rozwoju Opola. W takiej sytuacji to normalne mieć ambicję zajęcia wyższego miejsca w przyszłości - komentuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. To najwyższa lokata od 2007 r., kiedy Opole było drugie. Za rządów obecnego prezydenta było na 6. (2014 r.) i 4. (2015 r.) miejscu.

Powiat głubczycki the best

Najwyższej spośród opolskich powiatów w rankingu znalazł się powiat głubczycki - na 20 miejscu. Poprawił lokatę z poprzednich lat (21. w 2015 r. i 25. w 2014r.) i zrobił skok milowy w 6 lat (w 2010 r. był na 113). - To efekt umiejętnego zabiegania i wykorzystywania zewnętrznego finansowania - uważa starosta Józef Kozina i przypomina, że we wspomnianych chudych latach głównym zmartwieniem było utrzymanie na powierzchni szpitala, a dziś placówka zdobywa wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach. - Zdobyliśmy pieniądze dla DPS-ów, na drogi, hale sportową przy liceum. Już teraz mamy rozpisane nabory, do których chcemy składać wnioski w przyszłym roku - wyjaśnia starosta. W jego ocenie 2017 r. może być dla powiatu jeszcze lepszy.

Historyczny wynik

Zaskoczeniem nie jest bardzo dobry wynik Dobrzenia Wielkiego wśród gmin wiejskich - 16 pozycja. Dla porównania, w 2014 r. było to miejsce 26, a w 2015 r. - 27. Najwyższą lokatę w historii rankingu Dobrzeń miał w 2002 r. - 14.

W 2016 r. dochody gminy wyniosły ponad 93 mln zł, a wydatki ponad 86 mln zł. Tego wyniku, po powiększeniu Opola w styczniu br., nie uda się już Dobrzeniowi powtórzyć. Tegoroczny budżet to ponad 48 mln zł dochodów i 51 mln zł wydatków, przy niemal 10-milionowym wsparciu z budżetu Opola, przeznaczonym na funkcjonowanie szkół, ośrodka kultury i opłatę „janosikowego”.

Zastępca wójta Irena Weber mówi, że pomoc z Opola pomogła uspokoić nastroje, ale i tak gmina musi uczyć się gospodarowania na nowo, a mieszkańcy przyzwyczaić do ograniczonej pomocy: - M.in. obniżyliśmy dopłaty do opieki w żłobkach i zrezygnowaliśmy z dopłat do ekologicznych źródeł ciepła.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.