Bieda głupoty nie tłumaczy

Czytaj dalej
Fot. Malgorzata Genca
Krzysztof Zyzik

Bieda głupoty nie tłumaczy

Krzysztof Zyzik

Komentarz Ryszarda Rudnika.

Z okazji nadchodzącej zimy udałem się do zaprzyjaźnionego warsztatu w celu wymiany opon. Takie wizyty w warsztacie, połączone z nieodzownym wyczekiwaniem, mają swój potencjał poznawczy. Głównie w kwestii, czym się kierowcy poruszają po polskich drogach.

Oto próbki stoją na podnośnikach: nie taki stary VW z silnikiem, który nie wytrzymał beztroskiej eksploatacji i rozpadł się w trakcie jazdy. Inny wóz, z którym właścicielka przyjechała do warsztatu w momencie, gdy nie była już w stanie utrzymać kierownicy w położeniu na wprost. Albo egzemplarz, w którym zawieszenie właściwie samo się zdekompono­wa­ło bez użycia właściwych kluczy, niczym w komediach slapstickowych.

Ludzie, po prostu strach wyjechać na drogę, gdy się pomyśli, jacy współużytkow­nicy się z nami poruszają. Przecież jeszcze niedawno wszystkie te egzemplarze ochoczo popylały po opolskich drogach, a na każdym, tam gdzie mercedes umieszcza swoją firmową gwiazdę, siedziała kostucha z kosą na sztorc.

Stary samochód może być jary, o czym sam doskonale wiem jako właściciel szesnastoletniego wozu, czyli u progu dorosłości. Ale żeby tak było, trzeba o niego dbać. A przy okazji o życie własne i cudze. Jeździmy staruszkami na miarę naszych portfeli, ale to ich rujnacji nie tłumaczy. Może i nie mamy pieniędzy, za to mamy jedno życie. I nie ma innego wyjścia - na życie musi być nas stać. Żeby nam nie napisali na nagrobku: Zginął z oszczędności.

Krzysztof Zyzik

Reporter, felietonista, reportażysta i redaktor. Od 1993 roku w "Nowej Trybunie Opolskiej". Laureat ogólnopolskich nagród w konkursach na reportaż. W latach 2002-2004 autor serii głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu, po których skazano na kary więzienia władze miasta i regionu, przedstawicieli rządu SLD i powiązanych z nimi ludzi biznesu. W 1999 roku redaktor naczelny polsko-niemieckiego programu telewizyjnego "Magazyn śląski - Schlesien Journal". W latach 2000-2001 autor i producent ponad stu reportaży telewizyjnych w stacjach Polsat i RTL 7. W 2006 roku zastępca redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej", najbardziej poczytnego dziennika w regionie. Od 2007 roku - redaktor naczelny. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo z rosnącym udziałem portali, serwisów internetowych i segmentu video. Kieruje największymi portalami w regionie - nto.pl i opole.naszemiasto.pl.
Pomysłodawca i współautor bestsellerowych na opolskim rynku wydawniczym książek o arcybiskupie Alfonsie Nossolu ("Miałem szczęście w miłości" i "Radość jednania").
Inicjator licznych akcji społecznych, w tym nagrodzonego programu społecznego "Nie zabieraj organów do nieba", propagującego ideę przeszczepów. Patronem tej akcji byli wybitni polscy kardiochirurgowie, profesorowie i ministrowie zdrowia: Jerzy Religa i Marian Zembala.
Pomysłodawca ustanowienia Święta Województwa Opolskiego (uchwalonego oficjalnie przez Sejmik Województwa Opolskiego w 10 rocznicę obywatelskiej akcji obrony Opolszczyzny).
Od lat angażuje się w działalność społeczną, m.in. w rolach Członka Zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, członka Rady Głównej Stowarzyszenia "Opolski dom" oraz członka Honorowego Komitetu Obchodów 800 lat Opola.
Uważa, że w zawodzie dziennikarza, niezależnie od dynamicznie zmieniających się form dystrybucji treści, najważniejsza jest wiarygodność i niezależność.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.