Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tom
Tomasz Kapica

Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Tomasz Kapica

Sabina Nowosielska przejęła pełnię władzy w gminie Kędzierzyn-Koźle i powoli sięga po powiat. Podobne plany mają bezpartyjni włodarze innych miast.

Wtorek 20 listopada. Pierwsza sesja rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po dwóch godzinach obrad radni wybierają na starostę Małgorzatę Tudaj, członkinię Platformy Obywatelskiej. Przez cały czas cierpliwie na sali siedzi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska (bezpartyjna). Jako ostatnia podchodzi z kwiatami do nowej szefowej zarządu powiatu. Długo z nią rozmawia, sugeruje dziennikarzom, żeby zrobić wspólne zdjęcie.

- To nie tylko dzień Małgorzaty. Ale także Sabiny, a może nawet przede wszystkim jej - komentuje jeden z reporterów.
Niedługo po tym radni wybierają jeszcze czterech członków zarządu. To Józef Gisman i Marian Wojciechowski z mniejszości niemieckiej oraz Stanisław Węgrzyn i Paweł Masełko z Komitetu Wyborczego Wyborców Sabiny Nowosielskiej - Koalicji Obywatelskiej. To właśnie to ugrupowanie wygrało wybory do rady powiatu, zdobywając aż 9 z 21 mandatów.

W skład koalicji wchodzą zaufani ludzie Sabiny Nowosielskiej oraz członkowie Platformy Obywatelskiej. Masełko i Węgrzyn to ludzie Nowosielskiej. Ten pierwszy wygrał niedawno konkurs na dyrektora jednej z miejskich podstawówek, drugi jest szefem Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Samej Małgorzacie Tudaj też już w zasadzie bliżej do Nowosielskiej, niż PO. Przed wyborami obie panie bardzo często pojawiały się razem na różnych wydarzeniach. Po sesji też udadzą się do jednego z lokali na wspólne świętowanie do późnej nocy.

Bezpartyjni prezydenci i burmistrzowie bardzo mocno ograniczyli władzę partii w największych opolskich miastach. Ludzie chętniej głosują na lokalne komitety niż na partie. Teraz włodarze takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Nysa czy Kluczbork powoli szykują się do zdobywania władzy w powiatach.
Jedno  jest pewne: partie raczej będą tracić na znaczeniu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.