Agata Pustułka

Będzie nowa ustawa dotycząca szczepień. Mają być obowiązkowe

Szczepienia to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza broń przeciwko groźnym chorobom Fot. 123RF Szczepienia to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza broń przeciwko groźnym chorobom
Agata Pustułka

W Polsce trwa ostra walka między zwolennikami szczepień a antyszczepionkowcami. Lekarz z Tychów, Dawid Ciemięga, który jako pierwszy odważył się im przeciwstawić, chce o nich nakręcić film. Tymczasem rośnie liczba osób, które rezygnują ze szczepień. Najgorsza sytuacja panuje, jeśli chodzi o ospę i odrę.

W ciągu dziesięciu lat, od 2008 do 2018 roku, liczba nieszczepionych dzieci wzrosła w Polsce z 3 do... 43 tysięcy. To „zasługa” rosnących w siłę ruchów antyszczepionkowych. Znaleźli nawet swoich popleczników w Sejmie.

W wielu sytuacjach powrót chorób, o których już mogliśmy przeczytać w książkach, jak odra i ospa, to przypadki zawleczone, głównie z Ukrainy. W Polsce pracuje ok. 1 mln Ukraińców. Wskutek wojny z Rosją na Krymie został tam zaburzony system szczepień. Dlatego w Polsce pojawiło się wiele ognisk chorobowych w miastach, gdzie obywateli tego kraju przebywa najwięcej, w tym w Sosnowcu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.