Waldemar Piórkowski

Będzie mniej fałszywych zgłoszeń na numer 112?

Odbierający numery alarmowe są często obrażani zupełnie bez powodu Fot. Tomasz Czachorowski Odbierający numery alarmowe są często obrażani zupełnie bez powodu
Waldemar Piórkowski

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, która ma pomóc w ukróceniu nieuzasadnionego blokowanie numerów alarmowych. To ciągle jest problem. Również w naszym regionie.

Liczby mówią same za siebie. W 2016 roku zarejestrowano w Polsce prawie 19,5 miliona połączeń przychodzących na numer 112. Z tego ponad 9 milionów zgłoszeń było nieuzasadnionych. Między innymi dlatego, że były to głupie żarty lub tak zwane fałszywki. Odbierający numery alarmowe często są obrażani bez powodu lub 112 służy też jako informacja. Na przykład, gdzie można zamówić pizzę.

Do wczoraj utrudnione było ściganie takich „dowcipnisiów” posługując się przepisami Kodeksu wykroczeń, bo brakowało tam szczegółowych zapisów mówiących o takich sytuacjach. Znajdował się tylko artykuł dotyczący tego, że kto „chcąc wywołać niepotrzebną czynność - fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. złotych.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Waldemar Piórkowski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.