Będzie mapa zagrożeń, ale kiedy? Nie wiadomo [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Maciej Czerniak

Będzie mapa zagrożeń, ale kiedy? Nie wiadomo [wideo]

Maciej Czerniak

Flagowy projekt MSWiA jest odsuwany coraz bardziej w czasie. Na razie ominie nasze województwo. Nie brakuje krytyków tego pomysłu.

Pilotażowy projekt „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” zostanie przeprowadzony w trzech województwach: pomorskim, podlaskim i w komendzie stołecznej policji. To zapowiedział na konferencji w Pruszkowie minister Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

- Do września chcemy wdrożyć projekt w całym kraju, ale za wcześnie na konkrety - mówi komisarz Iwona Kuc, rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Policji. - Rozpoczęliśmy projekt pilotażowy na terenach trzech garnizonów, ponieważ chcemy sprawdzić, jak nasz program będzie działał.

Rzecznik prasowy MSWiA wyjaśnia dodatkowo: - Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.

Mapa zagrożeń - według zapewnień resortu - ma być też narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji.

- Likwidacja ponad połowy działających posterunków - 418 z 817 - przez poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL, odbiła się negatywnie na poziomie bezpieczeństwa obywateli. Do tej pory odtworzono już m.in. posterunki w Kampinosie i Bakałarzewie - zaznacza Błaszczak.

Posterunki zlikwidowano również w Kujawsko-Pomorskiem. Z mapy województwa zniknęły, m.in. w: Rojewie, Dobrem, Warlubiu, Kamieniu Krajeńskim, Sośnie, Osieku, Papowie Biskupim, Zbicznie i Bysławiu, Dąbrowie Biskupiej i w Lubieniu.

Czy zostaną one przywrócone? Wszystkie? Niektóre z nich? Na te pytania nikt nie zna odpowiedzi. Resort uzależnia liczbę posterunków, które mają zostać przywrócone, od danych zawartych w mapach bezpieczeństwa. Szkopuł w tym, że te miały pierwotnie powstać już w marcu. Później realizację projektu stopniowo przesuwano w czasie.


Powstanie mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Tworzyć ją będą obywatele.
TVN24

W Kujawsko-Pomorskiem od początku roku do 24 kwietnia (kiedy zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące lokalnych map zagrożeń), odbyło się kilkadziesiąt spotkań policji z wójtami, burmistrzami i prezydentami w regionie. W konsultacjach uczestniczył także wojewoda oraz strażnicy miejscy, strażacy i inne służby. Efekt? - Co do szczegółów tworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa odsyłam do komendy głównej - mówi podkom. Przemysław Słomski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Rzeczniczka KGP wyjaśnia ogólnikowo: - W poszczególnych garnizonach trwają w dalszym ciągu prace nad mapami - mówi kom. Kuc.

Mapy bezpieczeństwa mają docelowo obejmować cały kraj. W założeniu chodziło o rozszerzenie projektu Lecha Kaczyńskiego, który jako prezydent Warszawy zlecił opracowanie takiej właśnie analizy dla stolicy.

Pomysłodawcy chcą, by jeszcze przed końcem roku każdy obywatel Polski mógł - wchodząc na stronę internetową policji - sprawdzić na mapie, czy np. w jego okolicy częściej kradzione są samochody, czy dokonywanych jest więcej rozbojów.

Krytyków tego założenia nie brakuje jednak wśród samych... policjantów: - To jakieś pomylenie pojęć i kompetencji. Nie mam pojęcia, czemu ma służyć. Przecież my, policjanci już dokładnie wiemy, gdzie jest bezpiecznie i jak rozlokować siły... - oburza się jeden z mundurowych, nasz rozmówca.

Konkretów próżno doszukiwać się w MSWIA: „Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach (...)” - to fragment komunikatu.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.