Barometr Bartusia: Firmom coraz trudniej znaleźć pracowników, choć w rejestrach urzędów pracy figuruje 80-tysięczna armia bezrobotnych.

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Zbigniew Bartuś

Barometr Bartusia: Firmom coraz trudniej znaleźć pracowników, choć w rejestrach urzędów pracy figuruje 80-tysięczna armia bezrobotnych.

Zbigniew Bartuś

Rozmowa. Bezrobocie w Małopolsce jest rekordowo niskie, ale nie wszędzie. W rejestrach bezrobotnych w całym regionie figuruje wciąż 80 tys. osób. Wiele z nich nie pracuje od lat. Jak zrobić z nich – pożądanych przez firmy - pracowników? Na te i inne pytania odpowiada w Barometrze Bartusia Jacek Pająk, szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

- Praca w Małopolsce szuka człowieka. Stopa bezrobocia zmalała do rozmiarów niespotykanych w dziejach III RP. Spytam prowokacyjnie: to po co nam jeszcze urzędy pracy?

- To jest trochę pytanie w stylu, czy zamknąć browary w zimie, ponieważ nie ma lata, nie ma upału… Tu wchodzimy w obszar misji, zadań urzędu pracy. Najwięcej ludzi odpowie, taki urząd jest po to, by obsługiwać bezrobotnego.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ZBIGNIEWA BARTUSIA: Sztabki złota od rządu dla mikrofirm? Lepiej nie rośnij i zostań mały, bo stracisz ulgę!

- A nie?

- Bezsprzecznie też. Ale urząd jako instytucja rynku pracy ma zdecydowanie szerszy zakres działania. Drugim podstawowym klientem jest pracodawca, więc działamy również pod kątem potrzeb pracodawców.

- Szukacie dla nich pracowników…

- Nie tyle szukamy, co pomagamy kontaktować się pracodawcom i bezrobotnym. I nie chodzi tylko o prosty kontakt, ale i wspieranie procesu dopasowywania do wzajemnych oczekiwań. Pracodawca nie potrzebuje jakichś tam rąk do pracy, tylko wykwalifikowanych rąk do pracy.

Czytaj więcej:
 • Jak WUP chce zachęcić pracujących na czarno do legalizacji zatrudnienia?
 • Czy problemy młodych Małopolan ze znalezieniem odpowiedniej pracy skończyły się  raz na zawsze?
 • Dlaczego pracodawcy zaczęli nagle pożądać dojrzalszych pracowników, w wieku 50 lat i starszych?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.