Krzysztof Ogiolda

Azjatyckie biedronki atakują na Opolszczyźnie! Gryzą i powodują uczulenia

Azjatyckie biedronki atakują na Opolszczyźnie! Gryzą i powodują uczulenia Fot. pixabay.com
Krzysztof Ogiolda

Chrząszcze groźne są przede wszystkim dla rodzimych biedronek. Ale i ludziom potrafią dokuczyć, bo gryzą i mogą powodować uczulenia.

Azjatyckie biedronki przybierają barwy od pomarańczowej przez czerwoną do czarnej i mogą mieć różną liczbę kropek - od zera do 23. Do Europy trafiły w latach 90. XX wieku. W Polsce zaobserwowano je po raz pierwszy w roku 2006.

- Właśnie teraz, w październiku szukają sobie zimowisk - mówi dr Miłosz Mazur z Samodzielnej Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. - W naturalnym środowisku robiłyby to w zakamarkach kory lub w szczelinach między kamieniami. W mieście próbują znaleźć sobie miejsce w naszych ciepłych domach.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.