Astronomia nie taka trudna. Zobacz sam...

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Maja Stankiewicz

Astronomia nie taka trudna. Zobacz sam...

Maja Stankiewicz

Obserwatorium urządzono w budynku dawnej szkoły w Niedźwiadach. Latem odbywają się tu zloty. Najbliższy rozpocznie się za kilka dni.

Niezorientowanym w terenie trudno trafić do Niedźwiad, wsi w gminie Szubin. Ale chętnie przyjeżdżają, by nocą obserwować gwiazdy, a w dzień rozmawiać o astronomii, wymieniać się doświadczeniami, uczyć się astrofotografii...

Obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach to miejsce dorocznych spotkań fanów astronomii. Na początku sierpnia odbędzie się tu kolejny, XX już Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA.

Organizatorem wydarzenia są od lat pasjonaci z Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno- Ekologicznego w Niedźwiadach, którym przewodzi Marek Nikodem. Projekt dofinansowali: gmina Szubin i powiat nakielski.

Zlot rozpocznie się oficjalnie w czwartek 4 sierpnia, potrwa do niedzieli. W programie m.in. obserwacje Słońca, konkurs wiedzy astronomicznej, warsztaty astrofotografii, pokazy filmowe, slajdowisko, wykłady. Przyjadą m.in. naukowcy z Centrum Nauki Kopernik.

Na pierwszych uczestników organizatorzy czekają w Niedź-wiadach już od środy. O godz. 13 rozpoczną się pierwsze spotkania i obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny. Komu sił starczy obserwować będzie mógł niebo do rana...

Zlot zakończy się w niedzielę 7 sierpnia. Więcej o tej inicjatywie i warunkach udziału w zlocie dowiedzieć się można od Romana Krala: tel. 691-468-800.

Większość sprzętu będącego na wyposażeniu obserwatorium działacze stowarzyszenia wykonali własnymi siłami.

- Mamy teleskopy Newtona, dzięki którym możemy także robić fotografie i teleskop słoneczny - wyliczali nam podczas jednego ze spotkań. Rok temu uruchomiony został kolejny teleskop systemu Newtona, największy amatorski w Polsce. Zaprojektował go i skonstruował Karol Wenerski.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.