Apel europosłów o dialog ze Ślązakami

Czytaj dalej
Fot. WS
Agata Pustułka

Apel europosłów o dialog ze Ślązakami

Agata Pustułka

Europarlamentarzyści apelują do posłów z Polski, by nie zrywali dialogu ze Ślązakami i poparli obywatelski projekt ustawy o mniejszości etnicznej.

Dziś w Parlamencie Europejskim zbierze się zespół parlamentarny ds. mniejszości narodowych, etnicznych oraz kultury regionalnej, by wystąpić do polskich posłów w sprawie Ślązaków. Chodzi o dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy, która miała zagwarantować Ślązakom status mniejszości etnicznej, a została odrzucona przez komisje spraw wewnętrznych i administracji oraz ds. mniejszości narodowych.

- Jesteśmy przekonani, że projekt obywatelski to najlepsza, najmniej polityczna formuła, jaka może zapoczątkować konstruktywny dialog pomiędzy władzami Polski a tą grupą społeczną. Zapewne będzie on zgodny z duchem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych, na co wielokrotnie zwracali uwagę monitorujący sytuację w Polsce eksperci stanowiący Komitet Doradczy przy Komitecie Ministrów Rady Europy - napisali europosłowie.

Do zespołu ds. mniejszości należą przedstawiciele wszystkich partii reprezentowanych w PE.

- Najlepiej by się stało, gdyby projekt znalazł się w specjalnej podkomisji, o co zabiegała posłanka PO Danuta Pietraszewska - wyjaśnia poseł Marek Plura.

CZYTAJ WIĘCEJ:
"Niemy protest Ślązaków" w Katowicach dzisiaj w samo południe

Polskie władze już w minionej kadencji, gdy rządziła koalicja PO-PSL, zostały skrytykowane przez instytucje unijne za stosunek do śląskiej mniejszości.

- Mimo znacznej liczby osób deklarujących w ostatnim spisie powszechnym narodowość śląską i posługiwanie się językiem śląskim w domu, władze, oprócz sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych, nie rozpatrzyły sprawy od czasu pierwszego cyklu monitorowa- nia i nie nawiązały dialogu z zainteresowanymi osobami - czytamy w stanowisku Komitetu, który wydał skierowane do Polski zalecenie do nawiązania dialogu z przedstawicielami osób zainteresowanych ochroną przewidzianą w Konwencji ramowej, to jest ze Ślązakami.

Jak twierdzą europosłowie, „z całą pewnością dialog ten wymaga zarówno pogłębionej dyskusji naukowej, jak i dobrej woli obu stron”.

Także dziś w Katowicach przeciw odrzuceniu ustawy będzie protestował RAŚ. Protest będzie milczący, co ma symbolizować „zamykanie ust Ślązakom”. Stanowisko w sprawie odrzucenia projektu ustawy wydał także Związek Górnośląski.

- Nie stwierdzam arbitralnie, że Ślązacy to odrębna grupa etniczna. Stanowczo jednak uważam, że najlepszym miejscem do rozmowy, wymiany argumentów oraz próby wzajemnego przekonania się jest Sejm RP i postulowana podkomisja. Naturalnym rezultatem tego nieodpowiedzialnego działania jest zamiar wyprowadzenia na ulice najbardziej rozgoryczonych Ślązaków przez Ruch Autonomii Śląska, co zaowocuje po raz kolejny zobrazowaniem nas jako awanturników i separatystów, przeciwko którym należy kierować wojska obrony terytorialnej - ocenia Grzegorz Franki, przewodniczący ZG. - Jeżeli obywatele RP, którzy dla jej dobra płacą podatki, czują, że należą do odrębnej grupy etnicznej, to powinnością każdego odpowiedzialnego i traktującego wszystkich równo państwa prawa jest pochylenie się nad ich wnioskiem i rozważenie go w sposób merytoryczny.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Agata Pustułka

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.