Andrzej Czaja jest biskupem opolskim od dziesięciu lat. Dziś msza

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum
Krzysztof Ogiolda

Andrzej Czaja jest biskupem opolskim od dziesięciu lat. Dziś msza

Krzysztof Ogiolda

14 sierpnia 2009 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Andrzeja Czaję ordynariuszem opolskim. Święcenia biskupie przyjął on 29 sierpnia. W najbliższy czwartek o 18.30 w katedrze odprawi rocznicową mszę św. z okazji 10-lecia konsekracji biskupiej.

Na dziękczynną mszę św. w 10. rocznicę konsekracji i ingresu bp. Andrzeja Czai do katedry opolskiej zaprosili na 29 sierpnia wiernych biskupi pomocniczy Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała. W czwartek w tejże katedrze zostanie ona odprawiona o 18.30.

Ich komunikat odczytano w niedzielę w kościołach diecezji.

Biskupi proszą w nim także, by 29 sierpnia w każdej parafii diecezji opolskiej pamiętać o biskupie Czai podczas mszy św., wspomnieć go w modlitwie wiernych, a po Komunii św. odśpiewać dziękczynne „Ciebie Boże wielbimy”.

Przypomnijmy, kiedy przed 10 laty papież mianował ks. dr. hab. Andrzeja Czaję biskupem opolskim, miał on 45 lat. Pochodzi z Wysokiej koło Olesna. W latach 1982-1988 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. 11 czerwca 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Bagińskiego. Po studiach pracował przez rok jako wikariusz w parafii św. Józefa w Zabrzu, a następnie - w latach 1989-1993 - odbył studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zakończył je obroną doktoratu w roku 1994. W latach 1996-1998 przebywał na stypendium w Ekumenicznym Instytucie Jana Adama Moehlera w Paderborn, gdzie przygotowywał rozprawę habilitacyjną obronioną w roku 2003. W roku 2005 otrzymał tytuł profesora KUL. Został kuratorem Katedry Teologii Rodziny na tym uniwersytecie.

Święceń biskupich udzielił mu jego poprzednik, abp Alfons Nossol. W konsekracji i ingresie nowego ordynariusza opolskiego uczestniczyło wówczas około 30 biskupów, ponad 400 księży i wierni zgromadzeni w katedrze oraz na zewnątrz przed telebimem.

Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.