Amerykan. Szlak zamków i pałaców dorzecza Osobłogi

Czytaj dalej
Tomasz Duchnowski

Amerykan. Szlak zamków i pałaców dorzecza Osobłogi

Tomasz Duchnowski

Położone niedaleko Pisarzowic, w gminie Strzeleczki, przy niebieskim szlaku rowerowym, prowadzącym nas wzdłuż dorzecza Osobłogi, pozostałości zabytkowego młyna, spichlerza oraz budynku mieszkalnego, nie są udostępnione do zwiedzania.

Jednak położenie tego kompleksu, wzorowanego na współczesnych mu zakładach amerykańskich (stąd nazwa "Amerykan", nadana mu przez miejscową ludność), skłania do wybrania tego właśnie punktu trasy na miejsce odpoczynku.

Zatopiony wśród lasów i łąk, dostarcza niezapomnianych wrażeń znawcom XIX-wiecznej architektury, ale także miłośnikom przyrody, którzy odnajdą tutaj szereg chronionych gatunków.

"Amerykan" powstał w latach 30-40 XIX wieku lub - według innych źródeł - dopiero po 1875 roku. Inwestorem był hrabia Eduard "Edi" Georg Maria von Oppersdorff z Głogówka, do którego należały Pisarzowice wraz z ziemiami nad Osobłogą. Nie znamy tożsamości architekta kompleksu. Rodzina von Oppersdorff była właścicielem Amerykana do 1930 roku, kiedy to sprzedano go rodzinie Janocha.

W latach powojennych polska armia wykorzystywała zabudowania do celów magazynowych. Na miejscu kwaterowała też kompania wojska. Później Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” urządziły tutaj magazyny na skóry i obuwie. Potem obiekty opuszczono i popadły w ruinę. Dziś ich właścicielem jest osoba prywatna.

Tomasz Duchnowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.