Aleja Pokoju w Kluczborku już gotowa. Będą kolejne dla pieszych i rowerzystów [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Aleja Pokoju w Kluczborku już gotowa. Będą kolejne dla pieszych i rowerzystów [wideo]

Mirosław Dragon

Aleja Pokoju, łącząca dworzec PKP z ulicą Kościuszki i centrum Kluczborka, jest już gotowa. Zrobiona została utwardzona ścieżka rowerowa oraz deptak dla pieszych.

Subregion kluczborski na ograniczenie niskiej emisji wyda prawie 52 miliony złotych.

Wydanie tak dużych pieniędzy (51,8 mln zł) na walkę z zanieczyszczeniem powietrza było możliwe dzięki ogromnej dotacji z Unii Europejskiej w wysokości aż 42,5 mln zł.

Pieniądze trafią do całego subregionu kluczborskiego, czyli do samorządów z trzech powiatów: oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego.

- Większość z 39 zaplanowanych zadań ma już rozstrzygnięte przetargi, pierwsze inwestycje nawet zakończono - mówi starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

Gotowa jest już ścieżka rowerowa w alei Pokoju, łączącej dworzec PKP z ul. Kościuszki i dalej z centrum Kluczborka.

Rozpoczęły się prace przy alei Wodnej, łączącej dworzec kolejowy z autobusowym.

Wybudowany jest już duży parking przy ul. Opolskiej obok cmentarza komunalnego. To parking typu park & ride. Kierowcy mogą tam zaparkować samochody, i dalej jechać autobusem.

W ramach projektu dzięki dotacji unijnej zakupionych zostanie 15 nowych autobusów, spełniających wyśrubowane normy emisji spalin. 13 z tych autobusów będzie przeznaczonych dla samorządowego PKS-u Kluczbork, a dwa dla gminy Dobrodzień, która sama dowozi uczniów i mieszkańców w swojej gminie.

Do połowy 2019 roku zbudowanych zostanie w subregionie kluczborskim łącznie 77 kilometrów nowych, utwardzonych dróg rowerowych.

Powstanie także 25 centrów przesiadkowych. Będzie to pięć zintegrowanych węzłów, a także miejsca typu park & ride (dla samochodów) i bike & ride (dla rowerzystów). Wyznaczonych zostanie łącznie 420 miejsc do parkowania.

- Te inwestycje zachwycają, ale głównym celem, który będzie sprawdzany, jest właśnie ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery - podkreśla starosta Piotr Pośpiech. - Ta dotacja unijna obłożona jest wskaźnikami, które musimy osiągnąć. Po zakończeniu projektu zostanie zbadana jakość powietrza, sprawdzimy, czy niska emisja zmniejszyła się.

Podobne inwestycje proekologiczne zostaną przeprowadzone dzięki dotacji unijnej w całym województwie

- Łącznie do dyspozycji jest 340 milionów zł dotacji. Razem z wkładem własnym samorządów zrealizowane zostaną inwestycje na kwotę ok. pół miliarda złotych! - informuje marszałek Andrzej Buła.

Subregion kluczborski - Inwestycje unijne za 51,8 mln zł

Najważniejsze inwestycje w powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim w ramach dotacji na strategię niskoemisyjną:

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.