Afera na składowisku - poleciała pierwsza głowa

Czytaj dalej
Radosław Dimitrow

Afera na składowisku - poleciała pierwsza głowa

Radosław Dimitrow

Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec, odwołał przewodniczącego rady nadzorczej.

To skutek nieprawidłowości, jakie miały miejsce w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych „Eko Box” w gminie Strzelce Opolskie. Jego zadaniem miało być dbanie o środowisko przez dokładne sortowanie odpadów oddawanych przez mieszkańców.

Tymczasem z nagrań wideo przekazanych przez byłego pracownika spółki komunalnej wynika, że na terenie składowiska pracownicy zakopywali toksyczne substancje m.in. farby, oleje, środki żrące oraz wylewali ścieki w kierunku lasu.

By wyjaśnić sytuację burmistrz Tadeusz Goc powołał specjalną komisję. Wysłał też pismo do prezesa spółki Henryka Nowakowskiego, by na czas kontroli odsunął od pracy kierownika składowiska. Nowakowski tę prośbę zignorował.

W związku z tym burmistrz Goc odwołał przewodniczącego rady nadzorczej Henryka Rzońcę, który sprawuje bezpośredni nadzór nad prezesem Nowakowskim.

Na składowisku były nieprawidłowości

Burmistrz Goc powołał już nową osobę na stanowisko przewodniczącej rady nadzorczej. Została nią Ewa Rurynkiewicz.

Urzędnicy w strzeleckim ratuszu nie kryją zaskoczenia tym, że prezes komunalki Henryk Nowakowski zignorował prośbę burmistrza. Tym bardziej, że chodziło o to, by podczas kontroli nie pojawiały się podejrzenia o matactwo.

Przepisy nie dają możliwości Tadeuszowi Gocowi bezpośredniego wyciągnięcia konsekwencji wobec prezesa. Szef gminy może za to wpływać na to, co dzieje się w spółce poprzez przedstawicieli rady nadzorczej. Dlatego przewodniczący rady Henryk Rzońca stracił posadę.

- Na to stanowisko powołałem Ewę Rurynkiewicz - mówi Tadeusz Goc. - Jest to osoba z dużym doświadczeniem, która w ostatnim czasie sprawdziła się jako kanclerz Uniwersytetu Opolskiego.

Kontrola w „Eko Boxie” wciąż trwa.

- Raport końcowy z pracy komisji będzie gotowy z końcem lipca - informuje Małgorzata Kornaga ze strzeleckiego ratusza.

Do tej pory komisja przeprowadziła kilka wizji lokalnych i odbyła już rozmowy z szeregowymi pracownikami i kierownictwem. Już wiadomo, że końcowy raport nie będzie korzystny dla spółki komunalnej. Pracownicy ratusza nie tylko potwierdzili część nieprawidłowości ujawnionych przez byłego pracownika, ale także znaleźli kolejne.

To nie pierwsza wpadka komunalnej spółki. Ponad pół roku temu wyszło na jaw, że pracownicy odbierający posortowane śmieci mieszali je w śmieciarce. Spółka została za to ukarana kwotą 10 tys. złotych. Teraz zarzuty są znacznie poważniejsze.

Niezależnie od pracy gminnej komisji sprawę bada także prokuratura w Strzelcach Opolskich.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.