Afera korupcyjna w Nadleśnictwie Kluczbork. Sprawa utknęła w sądach

Czytaj dalej
Fot. fot. Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Afera korupcyjna w Nadleśnictwie Kluczbork. Sprawa utknęła w sądach

Mirosław Dragon

Prokuratura twierdzi, że przetargi i zlecenia w Nadleśnictwie Kluczbork były ustawiane za łapówki. Ustalenia te sąd potwierdził już w jednym z pobocznych procesów. Sprawa głównego podejrzanego zatoczyła jednak procesowe koło i rozpoczyna się od nowa.

Ustalenia śledczych są szokujące: wykryli oni, że korupcyjny proceder w Nadleśnictwie Kluczbork trwał od 2007 roku! W zamian za łapówki ustawieni oferenci dostawali zlecenia z nadleśnictwa, czyli z budżetu Lasów Państwowych.

W łapę trzeba było dać 5-10 procent wartości netto faktury. Pieniądze były przekazywane w gotówce. Były też inne przysługi, jak pomoc w zakupie i remoncie auta oraz w remoncie leśniczkówki.

Korupcyjny proceder kwitł pod nosem nadleśniczego, który zarzekał się, że nic o tym nie wiedział. Ba, kluczborski nadleśniczy Paweł Pypłacz zapewniał nawet, że przetargi w jego nadleśnictwie były uczciwe, mimo iż śledczy ustalili kwoty łapówek, a przedsiębiorcy, którzy wygrywali zamówienia za łapówki, zostali w 2018 r. prawomocnie skazani... W ubiegłym roku Paweł Pypłacz przeszedł na emeryturę.

Jak zawalił się korupcyjny układ

Korupcyjny układ w Nadleśnictwie Kluczbork pękł w 2017 roku, kiedy pokłócili się wspólnicy tego procederu. Przedsiębiorca Tomasz T. z Olesna zgłosił się do prokuratury i przyznał się, że przez lata dostawał w Nadleśnictwie Kluczbork zlecenia za łapówki.

Jak sprawdzili śledczy, w latach 2007-2016 firma Tomasza T. dostała aż 40 procent wszystkich zleceń Nadleśnictwa Kluczbork na remont dróg leśnych! Po Tomaszu T. również inni przedsiębiorcy złożyli zeznania w prokuraturze.

W maju 2017 roku policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali „46-letniego pracownika jednej z instytucji publicznych”, jak policja poinformowała lakonicznie w komunikacie.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosław Dragon

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.