Aby powrót do szkoły był bezpieczny. Są wytyczne dotyczące organizacji zajęć w placówkach

Czytaj dalej
Fot. Pexels
Magdalena Marszałek

Aby powrót do szkoły był bezpieczny. Są wytyczne dotyczące organizacji zajęć w placówkach

Magdalena Marszałek

Od najbliższego poniedziałku uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tak zwanym systemie hybrydowym. Od końca maja wszyscy będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie. Na stronie resortu edukacji pojawiły się wytyczne dotyczące najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wytyczne rozpoczynają się od przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa, takich jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie pomieszczeń:

W rekomendacjach zwrócono uwagę, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych. Zasugerowano także ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo, rowerem lub hulajnogą.

Ograniczony kontakt pomiędzy klasami

Obowiązuje ogólna zasada – każda klasa w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych.

W miarę możliwości - każda klasa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali zajęć, a do grupy przyporządkowani powinni być ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele zaleca się:

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych - gorączkę, kaszel lub duszności - powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły. Lista pełnych wytycznych dotyczących powrotu do szkół dostępna jest TUTAJ

Magdalena Marszałek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.