Opr. Czesław Wachnik

Absolwenci UZ wyżej niż z Poznania czy Łodzi i Torunia

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mają powody do zadowolenia. Czeka na nich dobrze płatna praca Fot. Michał Korn Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mają powody do zadowolenia. Czeka na nich dobrze płatna praca
Opr. Czesław Wachnik

Z zestawienia zarobków absolwentów poszczególnych uczelni wynika, że opłaca się studiowanie w Warszawie czy Krakowie. Ale w Poznaniu?

Absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się na 6. miejscu wśród najlepiej zarabiających w dorocznym zestawieniu płac absolwentów publicznych uniwersytetów w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przygotowuje firma Sedlak & Sedlak.

Raport obejmuje zarobki brutto osiągane w 2016 roku przez absolwentów studiów II stopnia 18 publicznych uniwersytetów. Średnia zarobków absolwentów UZ studiów drugiego stopnia, czyli tzw. mediana, w 2016 r. wyniosła 4.210 zł.

Z zestawienia wynika, ze najlepiej zarabiali absolwenci Uniwersytetu Warsszawskiego. Ich średnia to 5.500 zł, a co czwarty zarabia nie mniej niż 8.500 zł. Dla porównania co czwarty absolwent UZ dostaje nie mniej niż 6.300 zł.

Przed absolwentami UZ są jeszcze byli studenci Uniwersytetu Gdańskiego ze średnią 4.500 zł, Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie ze średnią 4.430 zł, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Wrocławskiego ze średnią po 4.300 zł. Na ostatnim miejscu w tym zestawianiu znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ze średnią 3.055 zł.

W 2016 r. w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych zostały uwzględnione dane 115 163 respondentów. 61 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67 proc. mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69 proc. ma wykształcenie wyższe, 47 proc. pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79 proc. w firmach prywatnych.

Opr. Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.