80 lat temu Polska zajęła Zaolzie. Dziś mało kto pamięta, że aneksja była odpowiedzią na czeską aneksję w 1919 roku

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

80 lat temu Polska zajęła Zaolzie. Dziś mało kto pamięta, że aneksja była odpowiedzią na czeską aneksję w 1919 roku

Krzysztof Ogiolda

30 września 1938 roku rząd RP postawił władzom Czechosłowacji ultimatum, żądając oddania Zaolzia. Drugiego października żołnierze pod dowództwem generała Władysława Bortnowskiego przekroczyli Olzę. Mieszkańcy Cieszyna witali te oddziały kwiatami.

Kontekst tego zbrojnego wejścia do Czechosłowacji był szczególny. Z jednej strony na Zaolziu mieszkało około 140 tysięcy Polaków. Można śmiało powiedzieć, że mniejszość polska była tam większością. Z drugiej – zaledwie kilka dni wcześniej Czechosłowacja zaakceptowała wyrażone przy wsparciu Wielkiej Brytanii i Francji żądanie III Rzeszy i zgodziła się oddać rządzonym przez Hitlera Niemcom Kraj Sudecki (zamieszkiwała go w większości ludność niemiecka).

Operacja zajmowania Zaolzia trwała nieco ponad tydzień, do 11 października. Jej formalnym zakończeniem był dekret wydany przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego, który potwierdził, że tereny Śląska Cieszyńskiego zostały połączone z Polską i włączone administracyjnie do województwa śląskiego.

 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.