74 miliony złotych dla opolskich seniorów

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala-Azarko / Polska Press
Edyta Hanszke

74 miliony złotych dla opolskich seniorów

Edyta Hanszke

W województwie opolskim powstanie 620 miejsc opieki i 211 tzw. specjalnych mieszkań.

Pod lasem w Staniszczach Wielkich (gmina Kolonowskie) ma powstać nowy ośrodek opieki. Będą tu mogły mieszkać na stałe osoby starsze i niepełnosprawne lub korzystać z usług w ciągu dnia. Pomysłodawcą jest miejscowa firma. - Jestem z zawodu pielęgniarką, piętnaście lat pracowałam na Zachodzie. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy dofinansowanie. Z budową planujemy ruszyć jak najszybciej, a ukończyć ją w rok, może półtora - mówi Mariola Smandzich.

Ten ośrodek ma kosztować ponad 12 mln zł, a 6,7 mln zł firma otrzyma jako dofinansowanie unijne. Władze województwa właśnie podzieliły pulę 73,6 mln zł na ten i podobne projekty. Wytypowano 14, których autorzy zadeklarowali utworzenie 388 miejsc opieki całodobowej, 232 miejsca opieki dziennej oraz 211 tzw. mieszkań wspieranych dla osób zależnych (np. starszych).

W Starym Lesie w gminie Głuchołazy powstanie nowy ośrodek na 12 osób, z myślą o mieszkańcach powiatu. Ma kosztować ponad 1,5 mln zł, z dofinansowaniem 860 tys. zł. Podobne miejsca mają pojawić się w Jemielnicy, Zawadzkiem, Pawłowicach, Praszce i Borkowicach, Głogówku i Pokrzywnej, Opolu, Mosznej i Dąbrowie oraz Brzegu.

Niemal 16,8 mln zł ma kosztować stworzenie Domu Złotej Jesieni w Pokrzywnej przez spółkę Hotele Gorzelanny. 14,5 mln zł ma kosztować budowa ośrodka w Głogówku przez spółkę 4 Pory Roku. Na ponad 13 mln zł opiewają cztery inne projekty, a na ponad 12 mln zł - dwa kolejne.

- Obawialiśmy się nieco zainteresowania tym naborem, choćby ze względu na dopuszczoną ostatecznie przez Komisję Europejską liczbę do 30 miejsc w takich placówkach. Okazało się jednak, że wpłynęło 46 wniosków od firm zainteresowanych podjęciem takich inwestycji - mówi marszałek województwa Andrzej Buła.

Nabór wniosków dla mikro-, małych i średnich firm z Opolszczyzny prowadziło w czerwcu br. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Projekty, które otrzymały zapewnienie dofinansowania, mają poprawić dostępność miejsc opieki i mieszkań wspieranych w regionie. Całkowita wartość tych inwestycji to ponad 143 mln zł, z czego blisko połowę pokryją unijne dotacje rozdzielone właśnie przez władze regionu.

Potrzebujemy opieki, bo się starzejemy

Do 2050 roku liczba osób powyżej 65. roku życia w regionie wzrośnie ze 163,8 tys. do 269 tys. To z myślą o nich wydzielono tę pulę pieniędzy.

82 mln zł dofinansowania unijnego na takie projekty podzielono pomiędzy subregiony województwa: brzeski (ponad 7,5 mln zł), kędzierzyńsko-kozielski (prawie 17,9 mln zł), północny (14,1 mln zł), południowy (17,7 mln zł) oraz aglomerację opolską (25,5 mln zł).

Wcześniej opolski urząd marszałkowski zlecił przeprowadzenie specjalnej analizy, dotyczącej poziomu dostępności usług opiekuńczych dla osób starszych i niesamodzielnych. Wynikało z niej m.in., że w 2015 r. na Opolszczyźnie w 28 domach pomocy społecznej, prowadzonych przez samorząd lub na jego zlecenie, było 3039 miejsc (zaledwie o 5 więcej niż w 2014 r.). W regionie działało też 75 instytucji sprawujących całodobową opiekę nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi, w których były 6223 miejsca.

Rezerwując pulę, pod uwagę brano też prognozy demograficzne.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.