Krzysztof Ogiolda

74 lata temu nie czuli, że wygrali tę wojnę. O swoim udziale w II wojnie światowej opowiada czworo opolskich kombatantów

Już bijąc się pod Monte Cassino, mieliśmy poczucie, że to ofiara wielka, ale daremna, skoro zostaliśmy sprzedani – mówi pułkownik Edward Głowacki Fot. Krzysztof Ogiolda Już bijąc się pod Monte Cassino, mieliśmy poczucie, że to ofiara wielka, ale daremna, skoro zostaliśmy sprzedani – mówi pułkownik Edward Głowacki
Krzysztof Ogiolda

O swoim udziale w II wojnie światowej i o tym, jak przeżywali 8 maja 1945 roku, opowiada czworo opolskich kombatantów.

Ósmego maja 1945 roku cieszyłem się, że wojna się skończyła i będziemy jakoś swobodnie, bez okupanta żyć - mówi Antoni Jedynak. Dzisiaj stoi na czele Związku Kombatantów w Nysie. Wtedy był młodziutkim akowcem.

– Na świętowanie zwycięstwa specjalnie czasu nie było – dodaje. – Zaraz po wojnie zatrudniano nas, młodych ludzi, do pracy przy remontowaniu torów czy dróg.

Pozostało jeszcze 97% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.