Krzysztof Ogiolda

35 lat temu Jan Paweł II mówił do nas na Górze św. Anny

Kwiatami powitała papieża Aneta Górzna. W grupie młodzieży wygrała w „marynarza”, że zaniesie bukiet papieżowi. Inni witali członków jego świty. Fot. Archiwum Kwiatami powitała papieża Aneta Górzna. W grupie młodzieży wygrała w „marynarza”, że zaniesie bukiet papieżowi. Inni witali członków jego świty.
Krzysztof Ogiolda

Pobyt papieża na Śląsku Opolskim obrósł anegdotą. Chętnie wspominamy, jak krzyczeliśmy mu, że przeniesiemy pod św. Annę Bazylikę św. Piotra, i śpiewaliśmy „Sto lat” w czasie liturgii nieszporów. I trzeba to pamiętać. Ale i nie zapominać tego, co nam wtedy powiedział.

Najsilniej w pamięci odcisnęły się słowa, które padły w drugiej części papieskiego kazania.

- Starajcie się czerpać również pojednanie: przede wszystkim coraz głębsze pojednanie z Bogiem samym w Jezusie Chrystusie i za sprawą Ducha Świętego, równocześnie zaś pojednanie z ludźmi, bliskimi i dalekimi - obecnymi na tej ziemi i nieobecnymi. Ziemia ta bowiem wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania, jak o tym już dziś mówiłem we Wrocławiu, nawiązując do dzieła świętej Jadwigi - mówił Jan Paweł II.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.