Edyta Hanszke

"300 plus". Ponad 5 mln zł dla ponad 16 tys. dzieci trafiło już do opolskich gmin w ramach programu "Dobry start"

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci. Fot. Lucyna Nenow/Polska Press Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci.
Edyta Hanszke

5 mln 61 tys. zł dla ponad 16 tys. uczących się dzieci trafiło już do opolskich gmin na wypłaty z programu „Dobry Start”. Od 1 sierpnia będzie można składać też wnioski na papierze.

W Opolu pierwsza transza, 54 tys. zł, została przelana w miniony piątek na konta 131 wnioskodawców. - Złożyliśmy do urzędu wojewódzkiego zapotrzebowanie na 900 tys. zł, które będziemy sukcesywnie przekazywać w miarę rozpatrywania wniosków - mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

W mieście prawo do jednorazowej wypłaty 300 zł ma ok. 16 tys. uczących się. Od 1 lipca - kiedy uruchomiono możliwość składania wniosków online - wpłynęło ich 4,5 tys.

W niektórych zdarzają się błędy, np. w przypadku dzieci młodszych konieczne jest równoczesne zaznaczenie, że dziecko podejmuje naukę w szkole i nie będzie uczęszczać do przedszkola czy zerówki. Problemem jest też błędny („stary”) adres zamieszkania wnioskodawcy, nieuaktualniony w banku za pośrednictwem którego składamy wniosek. Wówczas urzędnicy muszą ustalić, gdzie faktycznie mieszka rodzina.

- Bywa też, że rodzice składają wniosek tylko na jedno dziecko, zapominając, że w tym programie nie obowiązuje kryterium dochodowe, więc jeśli w rodzinie jest dwoje uczących się dzieci, to po 300 zł przysługuje na każde z nich - wyjaśnia Anna Radlak.

 • Od 1 lipca - kiedy uruchomiono możliwość składania wniosków online - wpłynęło ich 4,5 tys.
 • Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski papierowe, w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+.
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.