16 gmin z województwa opolskiego zaplanowało w 2018 roku realizację budżetów obywatelskich. W trzech już znane są wyniki głosowania

Czytaj dalej
Fot. UM Opole/Sławomir Mielnik
Edyta Hanszke

16 gmin z województwa opolskiego zaplanowało w 2018 roku realizację budżetów obywatelskich. W trzech już znane są wyniki głosowania

Edyta Hanszke

Turniej rycerski w Opolu, doposażenie bibliotek szkolnych w Namysłowie w nowe książki i sprzęt, Nysa Strefa Biegacza - to zwycięskie projekty budżetów obywatelskich w miastach, czyli finansowane z pieniędzy, o których przeznaczeniu decydowali w głosowaniu mieszkańcy. Takich inwestycji jest i będzie coraz więcej.

W całej Polsce budżet obywatelski prowadzi około 20 procent wszystkich gmin, w tym niemal wszystkie duże miasta. W prawie 400 miejscowościach to ich mieszkańcy i mieszkanki decydują o inwestycjach, które następnie finansuje i realizuje samorząd.

Z roku na rok rośnie też kwota, jaką samorządy przeznaczają do budżetu obywatelskiego. W całym kraju rocznie jest to ponad 300 mln złotych rocznie.

W Opolu w tym roku jest to rekordowa w porównaniu z wcześniejszymi edycjami kwota 4,3 mln zł, w Głubczycach, które budżet realizują po raz pierwszy, 200 tys. zł, a na przykład w doświadczonym w tym obszarze Namysłowie - 50 tys. zł. 100 tys. zł przeznaczono na budżet obywatelski w Prószkowie, który także wprowadził go w 2018 r. pierwszy raz.

Wszystko o Twoim budżecie obywatelskim w serwisie www.budzetalert.pl. Zapraszamy

Lepsza przestrzeń wokół nas

Jakie inwestycje są realizowane? Skwerki, parki i ławki, zajęcia kulturalne i dla seniorów, domki dla wolnożyjących zwierząt, oświetlenie ulic i monitoring, zajęcia sportowe dla najmłodszych, siłownie pod chmurką i parki linowe, bezpieczne przejścia dla pieszych i drogi rowerowe, a nawet wyposażenie biblioteki czy aplikacje turystyczne – w całym kraju tysiące świetnych pomysłów dla poprawy życia w mieście są rokrocznie zgłaszane i głosowane w gminach.

Część z nich po zwycięstwie zostaje zrealizowana, zmieniając rzeczywistość żyjących wokół ludzi. Z budżetu obywatelskiego korzystają i stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, i nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. Każda osoba i grupa ma równe szansę, aby jej pomysł został zrealizowany dzięki samorządowym funduszom.

W większości gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania – i cieszyć się z realizacji.

Jaka jest skala? W 2017 roku w całej Polsce zagłosowało blisko 2 miliony osób. To niemal 10% mieszkańców i mieszkanek tych miejscowości. Zgłoszonych zostało ponad 17 tysięcy pomysłów.
Budżet Alert

W każdej gminie zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy są inne - decyduje o tym sam samorząd.

Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie BudzetAlert.pl, który opracowują m.in. dziennikarze i dziennikarki Nowej Trybuny Opolskiej i innych tytułów Polska Press Grupy.

Dysponując redakcjami w całym kraju będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować i umożliwić dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić między innymi:

Działaj!

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu.

Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie.

Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców i mieszkanek – udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Jeśli nie masz swoich pomysłów, możesz przeglądać te dodane przez innych mieszkańców – lub sprawdzić sąsiednie gminy.

Choć oficjalne głosowanie zawsze prowadzone jest przez samorządy, pomysły można popierać już w obrębie samego serwisu budzetalert.pl i dzięki temu sprawdzić, czy mają szansę w prawdziwym głosowaniu.

Nasi dziennikarze i dziennikarki za pomocą serwisu będą także przyjmować zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu samorządowymi pieniędzmi bądź przy realizacji projektów. Na stronie znajdziesz formularze kontaktowe.

Razem z nami możesz zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Sprawdź budzetalert.pl, znajdź swoją gminę i działaj!

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.