150. urodziny biskupa Józefa Nathana, twórcy Miasteczka Miłosierdzia, świętowano w Branicach

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

150. urodziny biskupa Józefa Nathana, twórcy Miasteczka Miłosierdzia, świętowano w Branicach

Krzysztof Ogiolda

Bp Andrzej Czaja zapowiedział rozpoczęcie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego biskupa Józefa Nathana.

Postulatorem w procesie beatyfikacyjnym jest ks. Alojzy Nowak, proboszcz branickiej parafii Świętej Rodziny i kapelan szpitala.

- Rolą postulatora będzie na początek pozbieranie i przekład z niemieckiego dokumentów związanych z bpem Józefem Nathanem. Mam nadzieję, że powstanie z nich „biała księga” i na jej podstawie będziemy prosić ks. bpa Czaję o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Będziemy też prosić o zgodę watykańską kongregację. Trzy lata temu ciało biskupa Nathana zostało przeniesione do naszego kościoła z cmentarza w Opavie. I to było działanie opatrznościowe. Mnóstwo ludzi indywidualnie i w pielgrzymkach do Branic przyjeżdża. Przy sarkofagu bpa Nathana zawsze ktoś się modli. Ta modlitwa nie może być bezowocna. Myślę, że będziemy się z jego wyniesienia na ołtarze cieszyć.

Bp Andrzej Czaja przewodniczył koncelebrze z okazji 150. urodzin bpa Nathana (urodził się 11 XI 1867). - 150. urodziny każą spojrzeć na korzenie bpa Nathana – powiedział nto bp Czaja. - Rodzina musiała dać mu bardzo wiele, skoro wyszedł z niej człowiek z wizją, sercem i wrażliwością, umiłowaniem Kościoła, Boga i ludzi. To dali mu mama i ojciec - nauczyciel, organista i katecheta, niezwykle wrażliwy na ludzka biedę. W takim klimacie dorastał nasz kandydat na ołtarze. Bo przeświadczenie, że biskup Nathan zasługuje na to, by go jako kandydata na ołtarze traktować poważnie, wzrasta. Mam w sobie już prawie pewność, że trzeba podjąć wysiłek, sprawę zbadać, a z czasem otworzyć proces.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.