Edyta Hanszke

12,7 mln zł wyda Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu na termomodernizację bloków na osiedlu Malinka

Montaż paneli fotowoltaicznych do oświetlenia to pilotażowy projekt realizowany na terenie tej spółdzielni. Fot. 123RF Montaż paneli fotowoltaicznych do oświetlenia to pilotażowy projekt realizowany na terenie tej spółdzielni.
Edyta Hanszke

Siedem budynków przy ulicach Chełmskiej, Bielskiej, Kieleckiej i al. Witosa zostanie ocieplonych. Oprócz tego spółdzielnia zainstaluje oświetlenie ledowe w częściach wspólnych tych bloków, a nad jedną z klatek zamontuje też panele fotowoltaiczne, które mają zasilać to oświetlenie.

W planach jest także likwidacja węzła grupowego, którym jest dostarczane ciepło do tej części osiedla i zamiana go na węzły indywidualne.

Wszystko to ma kosztować 12,7 mln zł, a spółdzielnia właśnie podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację i premię inwestycyjną do tego projektu w łącznej wysokości 3,7 mln zł.

- Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji od 2014 roku - mówi Rafał Ostrowski, zastępca prezesa zarządu SM w Opolu. - Mieszkańcy zgodzili się na podwyższenie opłat na fundusz remontowy, żebyśmy mogli to wszystko sfinansować. Prace rozpoczniemy w tym roku i potrwają do 2021 roku.

Likwidacja węzła grupowego i docieplenie budynków mają spowodować ograniczenie strat ciepła na tym osiedlu.

Montaż paneli fotowoltaicznych (odnawialne źródła energii) do oświetlenia to pilotażowy projekt realizowany na terenie tej spółdzielni.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.