10 prostych sposobów na mniejszą emisję dwutlenku węgla

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

10 prostych sposobów na mniejszą emisję dwutlenku węgla

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Jakość powietrza, bez którego nie możemy żyć, psuje nie tylko smog, ale też uwalniane przez cały rok do atmosfery zbyt duże ilości dwutlenku węgla.

Jest jednak kilka sposobów, które każdemu z nas pozwolą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. To ważne, bo gospodarstwa domowe w Polsce odpowiadają za ok. 14 proc. emisji.

1. Wymień żarówki na energooszczędne. Kupuj sprzęt RTV i AGD o wysokiej klasie energooszczędności (A+++).

2. Gaś niepotrzebne światło i wyłączaj urządzenia z prądu, jeśli z nich nie korzystasz. Aż 20 proc. koszów energii elektrycznej pochłaniają urządzenia pozostawione w „stanie czuwania”.

3. Nie wkładaj ciepłych posiłków do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długi czas.

4. Gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz.

5. Pierz tylko przy pełnym załadunku pralki, unikając zbyt wysokich temperatur.

6. Pomieszczenia wietrz intensywnie, ale krótko. Wyłączaj grzejniki na czas nieobecności oraz w pokojach nieużywanych. Uszczelnij okna i drzwi.

7. Segreguj odpady.

8. Otaczaj się roślinami.

9. Wyłączaj silnik auta podczas dłuższych postojów, np. przed przejazdem kolejowym. Pozbądź się niepotrzebnego bagażu, np. nieużywanego bagażnika dachowego. Pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych.

10. Przesiądź się na rower. Poprawisz stan środowiska i swoją kondycję.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.